Wiele pulpitów w Linuksie - Red Hat i Novell zapłacą za złamane patenty?

14.10.2007 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak podaje serwis Groklaw, lada moment rozpocznie się spór o interfejs użytkownika umożliwiający dostęp do wielu pulpitów na jednym ekranie. Firma IP Innovation L.L.C. oskarżyła Red Hata i Novella o łamanie należących do niej patentów.

Novell i Red Hat zostali wybrani jako główni dostawcy systemów operacyjnych wykorzystujących Linuksa. Zdaniem przedstawicieli IP Innovation, obydwie korporacje bezprawnie używają technologii opisanej w patencie numer 5072412 - mówi się w nim o możliwości stworzenia więcej niż jednego pulpitu oraz wyświetlania w różnych przestrzeniach roboczych z pozoru tego samego okienka.

Patent ten został już raz wykorzystany w procesie: w kwietniu 2007 roku IP Innovation zażądało odszkodowań od firmy Apple za jego złamanie. Postępowanie sądowe szybko się jednak zakończyło: prawnicy korporacji z Cupertino w czerwcu 2007 zgodzili się zapłacić IP Innovation wymaganą kwotę.

Redaktorzy portalu Groklaw sugerują, że to dopiero początek wielkiej akcji przeciwko Linuksowi. IP Innovation utrzymuje się ponoć z dotacji firmy Acacia ( patrz też: "Intelowi się dostanie? - http://www.pcworld.pl/news/78352.html" ), której szefowie otrzymali niedawno intratne stanowiska w Microsofcie.

Dodatkowe informacje: "Patent Infringement Lawsuit Filed Against Red Hat & Novell - Just Like Ballmer Predicted - http://www.groklaw.net/article.php?story=20071011205044141" ( witryna w języku angielskim )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)