Wiadomości ze świata szukamy na YouTube

Wiadomości ze świata szukamy na YouTube

Wiadomości ze świata szukamy na YouTube
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
17.07.2012 13:13, aktualizacja: 17.07.2012 15:20

Z badań wynika, że YouTube staje się największą platformą informacyjną, do której sięgamy coraz częściej po materiały naocznych świadków światowych wydarzeń i katastrof.

Amerykańska organizacja Project for Excelence in Journalism przy waszyngtońskim ośrodku analitycznym Pew Research Center zaprezentowała rezultaty prowadzonych przez 1. miesięcy badań najpopularniejszych filmów wideo serwisu YouTube. Jak wynika z ich obserwacji, serwis ten jest dynamicznie rozwijającą się platformą, na której profesjonalne materiały dziennikarskie mieszają się z informacjami zamieszczanymi przez zwykłych użytkowników.

To właśnie materiały pochodzące od użytkowników indywidualnych serwisu stanowią jedną trzecią najczęściej oglądanych filmów na YouTube.

Najbardziej popularnym wydarzeniem na YouTube od stycznia 201. r. do marca 2012 r. (w okresie przeprowadzenia badania) było japońskie trzęsienie ziemi i tsunami, a wśród najczęściej odtwarzanych filmów dotyczących kataklizmu - materiały pochodzące z kamer bezpieczeństwa, serwisów informacyjnych i statków japońskiej straży przybrzeżnej.

Innymi popularnymi wydarzeniami oglądanymi na YouTube były m.in. wybory w Rosji, zamieszki na Bliskim Wschodzie czy wypadek statku Costa Concordia we Włoszech.

Autorzy badań zwracają uwagę na kwestię autentyczności rozpowszechnianych na YouTube filmów. Choć serwis zawiera wytyczne, jak tworzyć materiały informacyjne, to nie zawsze są one przestrzegane, a filmy zaczynają krążyć po sieci mimo swoich niepewnych źródeł.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)