Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Wiadomości
04-07-2008 (10:17)

We Wrocławiu uruchomiono superkomputer Nova

Superkomputer Nova o wydajności obliczeniowej
ponad 11 bilionów operacji na sekundę uruchomiono w czwartek we
Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym, działającym przy
Politechnice Wrocławskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We Wrocławiu uruchomiono superkomputer Nova
(WCSS, Fot: Agnieszka Kwiecień)
WP

Jak powiedział PAP Tadeusz Więckowski, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką, Nova jest drugim, pod względem wydajności obliczeniowej wśród komputerów akademickich, superkomputerem w Polsce.

"Duże moce obliczeniowe nowego superkomputera pozwolą na realizację bardzo skomplikowanych zadań badawczych m.in. z zakresu chemii, fizyki i mechaniki" - dodał Więckowski.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Wrocławskiego CentrumSieciowo-Superkomputerowego. (fot. WCSS / Maciej Małecki / Agnieszka Kwiecień) ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NOVY
Podziel się
WP

Wydajność teoretyczna superkomputera wynosi 1. bilionów operacji na sekundę, a zmierzona specjalnym testem LINPACK ponad 11 bilionów. Nova składa się m.in. z 288 komputerów obliczeniowych, ma 3,4 terabajta (TB) pamięci operacyjnej, a dyski twarde mają łącznie pojemność 70 TB.

_ "Mamy w planach rozbudowę tego sprzętu, by jeszcze bardziej zwiększyć jego moc obliczeniową" _ - zapowiedział prorektor. Superkomputer połączony jest z 250 komputerami akademickimi w 48 krajach, które łącznie mają ponad 68 tys. procesorów.

Więckowski zaznaczył, że Nova uruchomiona została ok. 2 miesięcy temu, ale w tym czasie sprzęt był testowany, dostrajany oraz było na nim instalowane nowe oprogramowanie i "dopiero teraz działa na pełnych obrotach". (PAP)

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP