We Włoszech testy mobilnej tv w standardzie DVB‑SH

03.01.2008 19:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Alcatel-Lucent, operator 3 Italia oraz włoski nadawca publiczny RAI przygotowują się do przeprowadzenia we Włoszech pierwszej próbnej transmisji telewizji mobilnej zgodnej ze standardem DVB-SH.

Standard DVB-SH (ang. _ Digital Video Broadcasting - Satellite services to Handhelds _), który powstał z technologii DVB-H, zapewnia większą wydajność spektralną i umożliwia integrację z hybrydowymi sieciami satelitarno-naziemnymi. W ramach próbnej transmisji — realizowanej przy użyciu systemu Alcatel-Lucent Unlimited Mobile TV — wykorzystana zostanie po raz pierwszy na świecie wielowarstwowa sieć naziemna DVB-SH złożona z nadajników małej mocy operatora telefonii komórkowej oraz nadajników średniej mocy nadawcy telewizyjnego.

Próby odbędą się w Turynie. Ośrodki sieci komórkowej operatora 3 Italia zapewnią zasięg wewnątrz budynków w centrum Turynu, natomiast maszty transmisyjne RAI i Raiway umożliwią odbiór transmisji klientom znajdujących się na otwartym terenie oraz w pojazdach w całym mieście. Alcatel-Lucent dostarczy urządzenia DVB-SH, a także będzie świadczyć usługi związane z planowaniem i integracją sieci. Dostarczone przez firmę przekaźniki małej mocy w technologii DVB-SH zostaną rozmieszczone na terenie aktywnych ośrodków telefonii UMTS operatora 3 Italia i podłączone do anten UMTS.

Pierwsza faza prób rozpoczęła się w grudniu 2007 r. i potrwa do marca 2008 r., obejmuje testy urządzeń technicznych mające na celu sprawdzenie, czy technologia DVB-SH faktycznie umożliwia udostępnianie dużej liczby kanałów telewizji komórkowej przy zachowaniu wysokiej jakości w różnych warunkach eksploatacji. Na tym etapie zostanie sprawdzonych kilka nowatorskich rozwiązań objętych standardem DVB-SH (pierwsza faza obejmuje wyłącznie rozwiązania do transmisji naziemnej).

W drugiej fazie prób sygnał z satelity będzie emulowany przy użyciu nadajnika umieszczonego w śmigłowcu lecącym na dużej wysokości. W celu sprawdzenia systemu w rzeczywistych warunkach wybrana grupa klientów otrzyma dostępne na rynku telefony zgodne ze standardem DVB-SH. W późniejszym terminie zostaną również przeprowadzone testy z wykorzystaniem rzeczywistych satelitów we współpracy z dużym operatorem łączności satelitarnej.

Według zapewnień firm, próbna transmisja wykaże wyższość standardu DVB-SH nad dotychczasowymi rozwiązaniami pod względem jakości odbieranego sygnału. Najważniejszą zaletą w tym przypadku ma być większa efektywność transmisji radiowej do odbiorników mobilnych (dzięki technologii podziału czasu czy zwielokrotnieniu anten odbiorczych), którą można uzyskać dzięki wykorzystaniu pasma S. Ma to szczególne znaczenie w przypadku odbiorników umieszczonych wewnątrz budynków oraz w kluczowych punktach na otwartym terenie.

Pasmo S (2,17-2,20 GHz) jest dostępne w całej Europie i może być wykorzystywane do realizacji usług satelitarnych — takich jak telewizja mobilna — na całym kontynencie. 14lutego 2007 r. Komisja Europejska podjęła decyzję dotyczącą zharmonizowanego wykorzystania tego pasma na szczeblu Unii Europejskiej, a 22 sierpnia 2007 r. — przyjęła propozycję wyboru systemów do świadczenia satelitarnych usług mobilnych. Nowy mechanizm wyboru — o ile zostanie przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej — umożliwi realizację takich usług, jak telewizja mobilna oparta na technologii DVB-SH, od 2009 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)