Trwa ładowanie...

Ważne zmiany sprzętu AGD. Nowe oznaczenia od 1 marca

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej od 1 marca 2021 r. zmienią się oznaczenia energooszczędności w sprzętach AGD. Nowe normy unijne sprawią, że znikną "plusy".
Share
Ważne zmiany sprzętu AGD. Nowe oznaczenia od 1 marca
Źródło: East News, Fot: Karol Makurat
d3mtwez

Zmiany w oznaczeniach mają w przede wszystkim w założeniu ułatwić konsumentom wybór sprzętu. Jak wykazały badania Federacji Niemieckich Organizacji Konsumenckich jeden na czterech klientów błędnie uważał, że produkty z oznaczeniem A+ są najbardziej energooszczędne na rynku - podczas gdy takimi były sprzęty oznaczone jako A+++. Nowa, uproszczona skala od A do G ma takim sytuacjom zapobiec.

Zmieni się sporo, gdyż urządzenia AGD z dotychczasowymi oznaczeniami A+++ trafią do klasy C bądź D, a te ze znakiem A+ do klasy G lub F. W praktyce będzie to oznaczać, że nawet niższe oznaczenia, jak C, D czy E będą towarzyszyć produktom wydajnym energetycznie. Z drugiej strony będzie to także sygnał dla producentów, aby opracowywali jeszcze bardziej energooszczędny sprzęt, który zyskałby klasę A lub B.

Warto również podkreślić, że niektóre kategorie sprzętu po przeskalowaniu nie będą posiadać żadnego modelu z oznaczeniem A lub B, co w założeniu ma skłonić producentów do jeszcze większego dążenia do osiągnięcia wysokiego poziomu energooszczędności w swoich urządzeniach.

d3mtwez

Wszystkie sprzedawane w sklepach produkty otrzymają także nowe etykiety, a na każdej z nich będzie widniał specjalny kod QR po zeskanowaniu którego będziemy odesłani do opisu produktu. Odświeżone etykiety zawierają także informację o tym, kiedy zakup danego produktu się zwróci, a także o poziomie hałasu produktu (wyrażony w decybelach i klasach A, B, C, D).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3mtwez

Podziel się opinią

Share
d3mtwez
d3mtwez
Więcej tematów