Warner porzuca HD DVD - przełom w "wojnie formatów"?

Warner porzuca HD DVD - przełom w "wojnie formatów"?

07.01.2008 10:00, aktual.: 07.01.2008 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plotki sprzed kilku tygodni właśnie zostały potwierdzone - amerykański koncern filmowy Warner Bros. ( jedyne duże studio wydające filmy w obu konkurencyjnych formatach HD ) poinformował, że rezygnuje ze wspierania standardu HD DVD. Oznacza to, że Blu-ray zyskał właśnie ogromną przewagę nad konkurentem - od teraz tylko w tym formacie wydawane będą filmy 6 wielkich koncernów filmowych ( oprócz Warnera są to Disney, Fox, Lionsgate, MGM oraz Sony ). Po stronie HD DVD opowiedzieli się tylko 3 giganci - Paramount Pictures, Universal Studios oraz Weinstein Company ( do firmy tej należy m.in. studio Dimension Films ).

Plotki sprzed kilku tygodni właśnie zostały potwierdzone - amerykański koncern filmowy Warner Bros. ( jedyne duże studio wydające filmy w obu konkurencyjnych formatach HD ) poinformował, że rezygnuje ze wspierania standardu HD DVD.

Oznacza to, że Blu-ray zyskał właśnie ogromną przewagę nad konkurentem - od teraz tylko w tym formacie wydawane będą filmy 6 wielkich koncernów filmowych ( oprócz Warnera są to Disney, Fox, Lionsgate, MGM oraz Sony ). Po stronie HD DVD opowiedzieli się tylko 3 giganci - Paramount Pictures, Universal Studios oraz Weinstein Company ( do firmy tej należy m.in. studio Dimension Films ).
Zdaniem analityków, decyzja ta oznacza dla obozu wspierającego HD DVD bardzo poważne problemy. Blu-ray stał się bowiem właśnie zdecydowanie lepszym wyborem dla przeciętnego konsumenta - skoro większość trafiających na rynek filmów wydawanych będzie w tym formacie, to klienci z pewnością zainteresują się odtwarzaczami BD. Do tej pory sytuacja była inna - na rynku panowała względna równowaga ( choć widoczna była delikatna przewaga Blu-ray ).

Oficjalne oświadczenie Warnera w tej sprawie przedstawione zostanie na rozpoczynających się właśnie w Las Vegas targach Consumer Electronics Show. Na razie szef koncernu poinformował jedynie, że jest to "strategiczna decyzja, której celem jest m.in. upowszechnienie technologii HD". Zdaniem Barry'ego Meyera, przedłużanie się tzw. wojny formatów miało fatalny wpływ na ten sektor i gdyby konflikt ten miał potrwać jeszcze kilkanaście miesięcy, klienci straciliby zbyt wiele.

Blu-ray zamiast TotalHD

Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno Warner planował zupełnie inne zakończenie "wojny formatów" - rok temu firma zaprezentowała hybrydowy dysk o nazwie TotalHD ( krążek taki miał być połączeniem płyt Blu-ray i HD DVD ). Projekt przewidywał, że będzie go można odtwarzać zarówno w odtwarzaczach HD DVD, jak i Blu-ray - ostatecznie jednak Warner po cichu wycofał się z tego pomysłu - http://www.dvd.idg.pl/news/131821.html ( pod koniec ubiegłego roku poinformowano, że realizacja projektu została bezterminowo zawieszona ).

Nowy plan przewiduje, że Warner będzie wydawał filmy jedynie na DVD oraz Blu-ray - aczkolwiek oficjalnie wejdzie on w życie dopiero z końcem maja 2008 r. ( do tego czasu w ofercie firmy wciąż będą pojawiały się wydawnictwa HD DVD ).

Decyzja władz koncernu jest z pewnością przełomowa, jednak nie można jej nazwać zupełnie niespodziewaną - plotki o tym, że Warner planuje porzucenie HD DVD, pojawiały się już od kilkunastu tygodni, chociaż przedstawiciele firmy nigdy ich oficjalnie nie potwierdzili. Spekulacje w tej sprawie zaczęły się po październikowej konferencji Blu-ray Festival, na której przedstawiciele firmy zadeklarowali, że zamierzają przemyśleć zasady wydawania filmów na wielu nośnikach.

To jeszcze nie koniec?

Analitycy zgadzają się co do tego, że Blu-ray ma obecnie duże szanse na ostateczne zwycięstwo w "wojnie formatów" - nie można jednak powiedzieć, że została ona właśnie rozstrzygnięta. Warto wspomnieć, że kilka miesięcy temu obóz HD DVD również odniósł podobne zwycięstwo, gdy z wydawania filmów w Blu-ray niespodziewanie zrezygnowała firma Paramount Pictures - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/120712.html. Wydarzenie to było ciosem dla obozu Blu-ray, ale ostatecznie nie spowodowało rozstrzygnięcia "wojny".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)