W Wielkiej Brytanii wyrosła prehistoryczna roślina. Przez zmiany klimatu

W Wielkiej Brytanii wyrosła prehistoryczna roślina. Przez zmiany klimatu

W Wielkiej Brytanii wyrosła prehistoryczna roślina. Przez zmiany klimatu
Źródło zdjęć: © Getty Images
26.08.2019 10:14, aktualizacja: 26.08.2019 13:48

Sagowiec, roślina podobna do palm, po raz pierwszy w historii ludzkości wyrosła w Wielkiej Brytanii. Według badaczy, powodem tego zjawiska jest globalne ocieplenie.

Sagowce są roślinami podobnymi do palm, które zdominowały krajobraz Ziemi około 280 milionów lat temu. W tamtym czasie planeta przechodziła globalne ocieplenie z powodu wzrostu poziomu dwutlenku węgla w wyniku naturalnych procesów. To pozwoliło kwitnąć sagowcom na całym świecie.

Rośliny te wciąż rosną w różnych częściach świata, ale są w stanie zwiększać swoją populację tylko w bardzo ciepłym klimacie. Teraz przez zmiany klimatu cykady zaczynają kwitnąć w miejscach, w których nie obserwowano ich od tysiącleci.

Palma w Anglii

Ogród botaniczny Ventnor na angielskiej wyspie Wight ogłosił pojawienie się żeńskich i męskich szyszek sagowca na początku tego miesiąca. To pierwszy raz, kiedy ogród zarejestrował naturalne pojawienie się tej rośliny w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy uważają, że jest to wynikiem wzrostu lokalnych średnich temperatur. Ostatni lipiec był najgorętszym miesiącem w historii zapisów, a rekordy temperatury ustanowiono wielu europejskich miastach.

Wyspa Wight jest jedną z najłagodniejszych części Wielkiej Brytanii, a pracownicy ogrodów botanicznych twierdzą, że najniższe temperatury w styczniu są obecnie średnio wyższe niż najwyższe temperatury tego miesiąca sto lat temu.

To ciepło pozwoliło wyrosnąć sagowcom. I kto wie, jakie jeszcze rośliny wyrosną z tych powodów.

To ostrzeżenie

Chociaż odkrycie jest ekscytujące, nie powinno ono odwrócić naszej uwagi od bardzo realnego widma katastrofy klimatycznej, która według wielu raportów może zagrozić ludzkiej cywilizacji.

Czyżby rośliny próbowały nas ostrzec?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)