Trwa ładowanie...
d1hfx8t

W Wielkiej Brytanii wyrosła prehistoryczna roślina. Przez zmiany klimatu

Sagowiec, roślina podobna do palm, po raz pierwszy w historii ludzkości wyrosła w Wielkiej Brytanii. Według badaczy, powodem tego zjawiska jest globalne ocieplenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prehistoryczna roślina wyrosła w Wielkiej Brytanii z powodu zmian klimatu.
Prehistoryczna roślina wyrosła w Wielkiej Brytanii z powodu zmian klimatu. (Getty Images)
d1hfx8t

Sagowce są roślinami podobnymi do palm, które zdominowały krajobraz Ziemi około 280 milionów lat temu. W tamtym czasie planeta przechodziła globalne ocieplenie z powodu wzrostu poziomu dwutlenku węgla w wyniku naturalnych procesów. To pozwoliło kwitnąć sagowcom na całym świecie.

Rośliny te wciąż rosną w różnych częściach świata, ale są w stanie zwiększać swoją populację tylko w bardzo ciepłym klimacie. Teraz przez zmiany klimatu cykady zaczynają kwitnąć w miejscach, w których nie obserwowano ich od tysiącleci.

Palma w Anglii

d1hfx8t

Ogród botaniczny Ventnor na angielskiej wyspie Wight ogłosił pojawienie się żeńskich i męskich szyszek sagowca na początku tego miesiąca. To pierwszy raz, kiedy ogród zarejestrował naturalne pojawienie się tej rośliny w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy uważają, że jest to wynikiem wzrostu lokalnych średnich temperatur. Ostatni lipiec był najgorętszym miesiącem w historii zapisów, a rekordy temperatury ustanowiono wielu europejskich miastach.

Wyspa Wight jest jedną z najłagodniejszych części Wielkiej Brytanii, a pracownicy ogrodów botanicznych twierdzą, że najniższe temperatury w styczniu są obecnie średnio wyższe niż najwyższe temperatury tego miesiąca sto lat temu.

d1hfx8t

To ciepło pozwoliło wyrosnąć sagowcom. I kto wie, jakie jeszcze rośliny wyrosną z tych powodów.

Czytaj też: #UgaśmyPłucaŚwiata: Pożar w Amazonii. WWF i Greenpeace zajęły stanowisko: globalna tragedia

To ostrzeżenie

Chociaż odkrycie jest ekscytujące, nie powinno ono odwrócić naszej uwagi od bardzo realnego widma katastrofy klimatycznej, która według wielu raportów może zagrozić ludzkiej cywilizacji.

Czyżby rośliny próbowały nas ostrzec?

Czytaj też: Wściekłe pająki. Wszystkiemu winne zmiany klimatu

d1hfx8t

Podziel się opinią

Share

d1hfx8t

d1hfx8t
Więcej tematów