Trwa ładowanie...
ycipk-3hz155

W Wielkiej Brytanii wyrosła prehistoryczna roślina. Przez zmiany klimatu

Sagowiec, roślina podobna do palm, po raz pierwszy w historii ludzkości wyrosła w Wielkiej Brytanii. Według badaczy, powodem tego zjawiska jest globalne ocieplenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prehistoryczna roślina wyrosła w Wielkiej Brytanii z powodu zmian klimatu.
Prehistoryczna roślina wyrosła w Wielkiej Brytanii z powodu zmian klimatu. (Getty Images)
ycipk-3hz155

Sagowce są roślinami podobnymi do palm, które zdominowały krajobraz Ziemi około 280 milionów lat temu. W tamtym czasie planeta przechodziła globalne ocieplenie z powodu wzrostu poziomu dwutlenku węgla w wyniku naturalnych procesów. To pozwoliło kwitnąć sagowcom na całym świecie.

Rośliny te wciąż rosną w różnych częściach świata, ale są w stanie zwiększać swoją populację tylko w bardzo ciepłym klimacie. Teraz przez zmiany klimatu cykady zaczynają kwitnąć w miejscach, w których nie obserwowano ich od tysiącleci.

Palma w Anglii

ycipk-3hz155

Ogród botaniczny Ventnor na angielskiej wyspie Wight ogłosił pojawienie się żeńskich i męskich szyszek sagowca na początku tego miesiąca. To pierwszy raz, kiedy ogród zarejestrował naturalne pojawienie się tej rośliny w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy uważają, że jest to wynikiem wzrostu lokalnych średnich temperatur. Ostatni lipiec był najgorętszym miesiącem w historii zapisów, a rekordy temperatury ustanowiono wielu europejskich miastach.

Wyspa Wight jest jedną z najłagodniejszych części Wielkiej Brytanii, a pracownicy ogrodów botanicznych twierdzą, że najniższe temperatury w styczniu są obecnie średnio wyższe niż najwyższe temperatury tego miesiąca sto lat temu.

ycipk-3hz155

To ciepło pozwoliło wyrosnąć sagowcom. I kto wie, jakie jeszcze rośliny wyrosną z tych powodów.

Czytaj też: #UgaśmyPłucaŚwiata: Pożar w Amazonii. WWF i Greenpeace zajęły stanowisko: globalna tragedia

To ostrzeżenie

Chociaż odkrycie jest ekscytujące, nie powinno ono odwrócić naszej uwagi od bardzo realnego widma katastrofy klimatycznej, która według wielu raportów może zagrozić ludzkiej cywilizacji.

ycipk-3hz155

Czyżby rośliny próbowały nas ostrzec?

Czytaj też: Wściekłe pająki. Wszystkiemu winne zmiany klimatu

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3hz155

ycipk-3hz155
ycipk-3hz155