W tym roku ma powstać Centrum Operacji Cybernetycznych MON

W tym roku ma powstać Centrum Operacji Cybernetycznych MON

W tym roku ma powstać Centrum Operacji Cybernetycznych MON
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
08.05.2014 09:51, aktualizacja: 08.05.2014 10:46

Jeszcze w tym roku w strukturach Narodowego Centrum Kryptologii MON ma
powstać Centrum Operacji Cybernetycznych - zapowiedział w środę w Sejmie wicedyrektor NCK Piotr Markowski.

Sejmowa komisja obrony wysłuchała w środę informacji MON na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego w siłach zbrojnych ze szczególnym uwzględnieniem roli i zadań NCK.

Jak powiedział Markowski, NCK uważa za niezbędne utworzenie w ramach programu rozwoju sił zbrojnych na lata 2013-202. nowego programu operacyjnego wsparcia kryptograficznego obrony cyberprzestrzeni. Pozwoli to na całościowe ujęcie problemu bezpieczeństwa cybernetycznego w MON.

"To umożliwi m.in. zabezpieczenie wyłącznej jurysdykcji technologicznej państwa nad wojskowymi systemami kierowania, dowodzenia i łączności, uzyskanie przez siły zbrojne gotowości do prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni poprzez polskie narzędzia informatyczne i oprogramowanie oraz odbudowę kryptografii i kryptoanalizy wojskowej" - powiedział Markowski.

Konsolidacja zasobów cybernetycznych i kryptologicznych MON w ramach NCK jest - jak powiedział Markowski - "wstępem do utworzenia w 201. r. Centrum Operacji Cybernetycznych". Do szybszego osiągnięcia gotowości bojowej tego centrum ma doprowadzić program wsparcia kryptograficznego obrony cyberprzestrzeni. Jak powiedział Markowski, Centrum Operacji Cybernetycznych ma działać w strukturach NCK.

"Utworzenie Centrum Operacji Cybernetycznych pozwoli m.in. na integrowanie narodowego potencjału w obszarze kryptologii oraz zaawansowanych technologii cybernetycznych w resorcie obrony narodowej oraz kontynuowanie budowy scentralizowanego systemu obrony cybernetycznej i narodowej zdolności kryptograficznej" - powiedział Markowski.

Jak dodał, Centrum Operacji Cybernetycznych ma skupić wszelkie kompetencje z zakresu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni MON i działań z zakresu cyberobrony.

NCK powstało w czerwcu 201. r. Podlega bezpośrednio szefowi MON. Gotowość operacyjną ma osiągnąć do końca 2015 r., do końca 2018 r. - uzyskać zdolności w zakresie kryptoanalizy, czyli łamania szyfrów. Obecnie w NCK pracuje ok. 100 żołnierzy i cywilów, docelowo ma ich być 300. Obecnie - jak mówił Markowski - NCK skupia się na inwentaryzacji zasobów wojska w zakresie kryptologii, rekrutacji żołnierzy i pracowników, budowie zaplecza technicznego i współpracy z uczelniami. Z kilkoma z nich NCK podpisało w marcu umowę o współpracy.

W grudniu konsorcjum złożone z NCK, Wydziału Cybernetyki WAT, ABW i Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego otrzymało z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju grant w wysokości 120 mln zł na pięcioletni projekt naukowo-badawczy pod kryptonimem ROTOR. Jego szczegółowe cele są niejawne, ale ogólnie chodzi o podniesienie potencjału naukowego-technologicznego oraz kompetencji kryptologicznych w siłach zbrojnych.

Głównym celem NCK jest odbudowa kryptologii wojskowej. Rozwiązania wytwarzane przez NCK - zarówno algorytmy szyfrujące, jak i wybrane elementy urządzeń - mają pozostać pod pełną jurysdykcją państwa. Ma to zagwarantować ich bezpieczeństwo i zapewnić państwu pełnię majątkowych praw autorskich.

Kryptologia to nauka o bezpiecznych sposobach przekazywania danych. Dzieli się na kryptografię, która skupia się na tym, jak tworzyć szyfry, i kryptoanalizę, która stara się je łamać.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)