W twoim mieszkaniu brzydko pachnie? Sprawdź, jak możesz pozbyć się niechcianych zapachów

W twoim mieszkaniu brzydko pachnie? Sprawdź, jak możesz pozbyć się niechcianych zapachów

W twoim mieszkaniu brzydko pachnie? Sprawdź, jak możesz pozbyć się niechcianych zapachów
Źródło zdjęć: © Fotolia | Ljupco Smokovski
07.11.2016 11:41
Obraz
© (fot. Fotolia / Ljupco Smokovski)

Usuwanie przykrych zapachów z domu nie zawsze bywa łatwe. Zwykle podczas gotowania czy smażenia, wydobywają się z kuchni różne aromaty, które mogą być kłopotliwe dla domowników. Co w takiej sytuacji należy zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się przykrych oparów? Możemy kupić odpowiedni sprzęt albo skorzystać z prostych, domowych sposobów. Często wystarczą rzeczy, które znajdziemy w niemal każdym domu.

Wyposażenie kuchni

Zacznijmy od sprzętów AGD. Aby zredukować nieprzyjemne zapachy w kuchni, powinniśmy ją wyposażyć w odpowiedni sprzęt. Mowa tu o okapach, które wyciągną unoszące się opary znad kuchenki. Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje okapów: wyciąg oraz pochłaniacz. Choć zdarza nam się je mylić, różnice są znaczące. W pierwszym przypadku, urządzenie ma za zadanie wyciągać powietrze z parą i niepożądanymi zapachami i poprzez filtry znajdujące się wewnątrz oczyścić je i wypchnąć do kanału wentylacyjnego. Oznacza to, że przesycone zapachami powietrze nie trafia ponownie do mieszkania.
W drugim przypadku zasada działania jest inna. W przeciwieństwie do działającego w układzie otwartym wyciągu, pochłaniacz pracuje w układzie zamkniętym. Pobierane przez niego powietrze oczyszczane jest z tłuszczy, nieprzyjemnych zapachów oraz dymu. Po oczyszczeniu powietrze powraca z powrotem do pomieszczenia.

Obraz
© (fot. Fotolia / mariesacha)

Na rynku dostępne są, w zależności od lokalizacji kuchenki, różne typy i modele okapów. Najprostsze i najbardziej klasyczne to okapy przyścienne, z charakterystycznym kominem podłączonym do otworu wentylacyjnego. W mniejszej kuchni najlepiej sprawdzą się dyskretne okapy teleskopowe, które możemy zamontować pod szafką i włączyć poprzez rozciągnięcie części roboczej. Dla tych, co nie spędzają dużo czasu przy kuchence, najlepszym rozwiązaniem może się okazać okap podszafkowy lub szafkowy. Obok okapów bardziej designerkich, możemy również znaleźć modele bardziej funkcjonalne, które posiadają specjalne czujniki i włączają się automatycznie za każdym razem, gdy wyczują unoszący się aromat.

W kuchni, oprócz okapu, powinny znaleźć się urządzenia, które dzięki funkcji samooczyszczenia, będą w stanie wyeliminować nieprzyjemny zapach. Taką opcję posiadają piekarniki - i jest nią pyroliza albo kataliza. Obie czynności mają nam ułatwić proces czyszczenia sprzętu wewnątrz i wyeliminować unoszący się zapach spalenizny. Pamiętajmy, że takie rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze, ale również dużo zdrowsze, w porównaniu do czyszczenia ręcznego, kiedy to jesteśmy zmuszeni użyć silnych detergentów.

Oczywiście, nie tylko piekarnik generuje nieprzyjemne zapachy. Mogą się one pojawić również w lodówce. Dlatego warto wybrać model, który posiada powłokę antybakteryjną. Zapobiegnie ona rozwojowi drobnoustrojów, które są główną przyczyną niemiłego zapachu w chłodziarce. Ważna jest też codzienna dbałość o czystość wnętrza. Rozlane płyny i resztki jedzenia stają się pożywką dla bakterii. Zachodzące procesy gnilne bardzo szybko zasmrodzą wnętrze urządzenia.

Obraz
© (fot. Fotolia / Photographee.eu)

Domowe sposoby

Oprócz rozwiązań technologicznych, są proste i tanie "babcine" rozwiązania, dzięki którym pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów. Warto użyć tego, co akurat mamy pod ręką, czyli zioła, owoce i warzywa. Trzeba jednak wiedzieć, czym można usunąć nieładne zapachy gotowanej kapusty lub smażonej ryby.

Zapach spalenizny

W tym przypadku idealnie sprawdzą się zioła. Pewnie nie jednemu z nas zdarzyło się przypalić potrawę. Wystarczy wtedy zagotować wodę z listkami mięty (świeżej lub suszonej), majerankiem lub goździkami. Oczywiście pamiętajmy, żeby nie przykrywać garnka pokrywką, dzięki czemu ulotni się przyjemny aromat, a z wnętrza mieszkania zniknie ten niepożądany.

Ryba

Rybę smażymy, gotujemy oraz pieczemy. Niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie przygotowana, jej intensywny zapach nie zawsze jest przyjemny i długo potrafi za nami "chodzić". Wystarczy podczas przygotowywania potrawy dodać kilka składników, aby atmosfera stała się przyjemniejsza. Pomocny może się okazać pokrojony na części ziemniak, który wkładamy do oleju wraz ze smażoną rybą. W przypadku, gdy gotujemy rybę możemy dolać do wody trochę mleka, które zniweluje unoszący się nieprzyjemny zapach. Pomocny może się okazać także sok z cytryny, którym przecieramy naczynia przed użyciem.

Kawałek suchego chleba

Aby podczas gotowania kalafiora, brukselki czy kapusty nie unosił się nieprzyjemny zapach, trzeba w momencie zagotowania się wody, wrzucić do garnka skórkę suchego chleba razowego. Podobne działanie ma również gałązka zielonej pietruszki.

Musztarda

Nieprzyjemny zapach ze słoików (np. po kiszonych ogórkach)
zniknie, gdy wlejemy do niego wody z musztardą i pozostawimy na około 20 minut. Na jeden litr wody wystarczy dodać jedną łyżeczkę musztardy. Potem płuczemy słoik w zimnej wodzie.

Brzydko pachnący piekarnik

Aby usunąć przykry zapach, możemy umyć piekarnik roztworem octu lub sody. Równie dobrym rozwiązaniem jest położenie na blachę pomarańczy nadzianej goździkami i delikatne jej podgrzanie. Pod wpływem ciepła zaczną się wydzielać olejki eteryczne, a ich intensywny zapach rozniesie się po całym wnętrzu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)