W Poznaniu przyznano nagrodę za Wynalazek Roku

W Poznaniu przyznano nagrodę za Wynalazek Roku
Źródło zdjęć: © mg.gov.pl

02.01.2012 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W urzędzie miasta Poznania wręczono nagrody w konkursie "Wynalazek Roku". Jury, jako najbardziej innowacyjny projekt roku 2011, uznało aplikację Art4Europe, która dzięki technologii rozpoznawania obrazu, identyfikuje dzieła sztuki i dostarcza o nich informacje.

W jury konkursu zasiadali naukowcy z Politechniki Poznańskiej, pracownicy Biura Promocji Miasta Poznania oraz przedstawiciele firmy Komputronik.

W tym roku tytułem "Wynalazku Roku" nagrodzono rezonator helikoidalny - urządzenie służące minimalizacji hałasu. _ Jestem dumna, że w Poznaniu znaleźliśmy firmę z takimi możliwościami _ - mówi o twórcach Art4Europe Katarzyna Jakubowska, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Komputronik. _ Oni zaproponowali coś, co globalne firmy, jak Intel czy Microsoft już zaproponowały, jednak żadna z nich nie wdrożyła projektu lokalnie. Na pewno będziemy ich wspierać _ - dodaje.

Użytkownik aplikacji Art4Europe, znajdując się w muzeum, robi zdjęcie obrazu telefonem. Na tej podstawie uzyskuje dodatkowe informacje o tym obrazie. Może to być tekst w dowolnym języku, film, czy też inne obrazy danego malarza.

Aplikacja działa w oparciu o technologie rozpoznawania zdjęć opracowaną przez firmę iTraff Technology. Młodzi poznańscy twórcy mają już za sobą międzynarodowe sukcesy za sprawą aplikacji SaveUp, która wykorzystuje tę samą technologię identyfikacji obiektów, a służy do szybkich zakupów multimediów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)