W Polsce produkuje się najwięcej sprzętu AGD w Europie

W Polsce produkuje się najwięcej sprzętu AGD w Europie

W Polsce produkuje się najwięcej sprzętu AGD w Europie
Źródło zdjęć: © © SM Web - Fotolia.com
27.01.2014 08:39

Jesteśmy największym producentem sprzętu AGD w Europie. Dwa lata temu wartość sprzedanych urządzeń domowych wyniosła prawie 6 miliardów złotych, z czego 4 miliardy przypadły na duże sprzęty. Samych punktów sprzedaży urządzeń na terenie kraju jest około 6 tysięcy, nie licząc sklepów internetowych.

Jesteśmy największym producentem sprzętu AGD w Europie. Dwa lata temu wartość sprzedanych urządzeń domowych wyniosła prawie 6 miliardów złotych, z czego 4 miliardy przypadły na duże sprzęty. Samych punktów sprzedaży urządzeń na terenie kraju jest około 6 tysięcy, nie licząc sklepów internetowych. W 2012 roku wyprodukowaliśmy duży sprzęt AGD o wartości 14 miliardów złotych. Wyprzedziliśmy Włochów i Niemców. Polacy kupili 4,65 milionów sztuk sprzętu AGD. Natomiast 9 na 10 rodzimych produktów została wysłana na eksport. 80 proc. poszło do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii. Dobrymi odbiorcami są także nasi wschodni sąsiedzi. To znaczy, że lepiej sprzedajemy się poza granicami kraju? Absurd, chociaż niewątpliwie ważnym czynnikiem niskiej sprzedaży są niższe zarobki niż sąsiadów. My zmieniamy lodówkę, pralkę itp. raz na 7, a nawet 14 lat.

Polskie firmy są niestety wykupowane przez zagranicznych inwestorów. Marki takie jak Polar, Zelmer, Amica czy MPM są znane niemalże każdemu mieszkańcowi kraju nad Wisłą, jednak nie każdy wie, że większość z nich przestała już być firmami polskimi. Na rynku pozostaje jednak kilka, które ratują honor polskich producentów, a przy tym całkiem nieźle prosperują. Kupując jaki sprzęt rzeczywiście wspieramy polskich przedsiębiorców, a kiedy wzbogacamy zagranicznych gigantów?

1 / 6

Polar

Obraz
© zdjęcie producenta

Marka, która budzi najcieplejsze skojarzenia, szczególnie wśród osób starszych. To oni wprowadzili do naszych domów pralkę automatyczną, zastępując Franię. Kto nie pamięta srebrno-niebieskich pokręteł programatora... Milionowy egzemplarz pralki został wyprodukowany w 1978 roku. Chociaż w mieszkaniach królowały lodówki marki Mińsk, to Polar wypuścił swoją pierwszą lodówkę w roku 1968. W tej chwili Polar nie jest już polski - w 2002 roku został wykupiony przez markę Whirlpool. Jednak produkcja sprzętów i fabryki nadal są na terenie kraju.

2 / 6

Amica

Obraz
© zdjęcie producenta

To nasz najsilniejszy producent AGD, od ponad półwiecza jest polską marką. Ich początki miały miejsce we Wronkach w 1957 roku, kiedy to wyprodukowali pierwszą kuchnię gazowo-węglową. Początkowo zajmowali się głównie sprzętem grzejnym. W tej chwili w swojej ofercie posiadają wszystkie urządzenia niezbędne do prowadzenia współczesnego gospodarstwa domowego. Począwszy od pralek, przez kuchenki mikrofalowe, skończywszy na żelazkach. Amica została uhonorowana wieloma nagrodami nie tylko na terenie kraju. Należy wspomnieć głównie o wyróżnieniu w Red Dot, jednym z największych konkursów designerskich na świecie. Udział w nim bierze kilkanaście tysięcy firm z całego świata. Pod uwagę brana jest użytkowość i wygląd sprzętów. Na koncie Amici znajduje się kilka innych znaczących nagród i wyróżnień. Po Elektroluksie jest najlepiej sprzedającym się brandem w swoim segmencie. Tak trzymać!

3 / 6

MPM

Obraz
© zdjęcie producenta

To kolejna w pełni polska firma. Ich ideologia jest bardzo trafiona - od 20 lat produkują sprzęt przystępny cenowo, przy czym nie oznacza to niskiej jakości. Zaczynali od sprzedaży czajników Samba, produkowanych przy współpracy z brytyjską firmą Strix. W swojej ofercie mają duży i drobny sprzęt do gotowania, do ogrzewania i chłodzenia, do sprzątania i tak zwany beauty care (do pielęgnacji włosów i ciała). Ich produkty sprzedawane są na terenie całego kraju, zajmują się także eksportem. MPM sprzedaje na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Estonii, Słowacji, Serbii i Rumunii. Biznes Raport Dziennika Gazety Prawnej przyznał marce tytuł Jakości roku 2011. W tym samym roku marka została laureatem nagrody Quality International, przyznawanej przez Kapitułę zwoływaną przez Forum Biznesu.

4 / 6

Zelmer

Obraz
© zdjęcie producenta

To marka, która świetnie się sprzedaje. Jest w czołówce pod względem małego AGD. Gdy w Polsce synonimem słowa "odkurzacz" była nazwa szwedzkiego producenta Electrolux, Zelmer produkował i sprzedawał swoje urządzenia. Zyskały one wtedy uznanie, a marka do dzisiaj kojarzy się pozytywnie. Od 60 lat Zelmer wypuszcza świetne jakościowo sprzęty. Dzisiaj w fabryce firmy pod Rzeszowem pracuje 13 linii produkcyjnych. Urządzenia są produkowane i pakowane w tym samym miejscu. Producent sprzedaje swoje AGD w 27 krajach świata. Mogą pochwalić się wieloma wyróżnieniami i nagrodami w konkursach designerskich i konsumenckich. Rok w rok dostają nagrody. Laur Konsumenta, Odkrycie Roku, Top Design Award czy Dobry Wzór. Od marca 2013 roku większościowym udziałowcem Zelmera jest polska spółka należąca do zagranicznego koncernu Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH.

5 / 6

Ciarko

Obraz
© zdjęcie producenta

Ciarko to największy w Polsce producent i jeden z trzech liderów europejskiego rynku wysokiej jakości okapów kuchennych. Ciarko działa na rynku krajowym od 1986 roku i nadal pozostaje w polskich rękach. Spółka zatrudnia ok. 400 osób.

Ciarko zajmuje się produkcją okapów kominowych, uniwersalnych i specjalistycznych. Firma ciągle się rozwija, czego dowodem są osiągane coraz szersze rynki zbytu. Okapy eksportowane są do wszystkich krajów UE, Serbii, Norwegii, Libanu, Izraela, Ameryki Płn. i krajów byłego ZSRR.

Dowodem dobrej jakości produktów Ciarko są licznie otrzymywane wyróżnienia, nominacje i nagrody. Na przestrzeni ostatnich kilku lat są to m.in.: Dobry Wzór, Gazele Biznesu, Teraz Polska, Polski Prestiż.

6 / 6

Pozostałe sektory

Obraz
© zdjęcie producenta

Polacy przodują także w innych sektorach branży elektronicznej. Warto wspomnieć o firmie Watt znajdującej się w światowej czołówce producentów kolektorów słonecznych.

Nasze krajowe firmy często są bardziej doceniane na rynkach zagranicznych. W Polsce najważniejszym kryterium wyboru sprzętu nadal pozostaje cena, a na tym polu trudno jest konkurować z urządzeniami produkowanymi w Azji, nawet jeśli te są niższej jakości. Trzeba jednak pamiętać, że im więcej kupujemy polskich produktów, tym mniejsza jest szansa, że zagraniczne koncerny kupią polskich producentów. Dlatego pamiętajmy o haśle "dobre, bo polskie" i kupujmy nasze.

Alicja Grabowska, TVN Turbo

Obraz

-/PŻ/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)