W Gdańsku powstaje najwyższy budynek w tej części Polski. W końcu ujawniono plany

W Gdańsku powstaje najwyższy budynek w tej części Polski. W końcu ujawniono plany

W Gdańsku powstaje najwyższy budynek w tej części Polski. W końcu ujawniono plany
Źródło zdjęć: © Olivia Business Center / WP
06.06.2016 13:31, aktualizacja: 07.06.2016 10:06

Obecnie wciąż najwyższym budynkiem w Polsce jest gmach Pałacu Kultury i Nauki, wzniesionego w 1955 roku. Jeśli spojrzeć na północną Polskę, najwyżej pnie się kompleks Sea Towers, którego najwyższa wieża mierzy 142 metry (do dachu 120 metrów). Ten budynek znajduje się na 12. miejscu w ogólnopolskim zestawieniu. Wkrótce jednak ten tytuł odbierze jej Olivia Star - powstający własnie na terenie kompleksu biurowego Olivia Business Centre. Wysokościowiec osiągnie 180 metrów wraz z iglicą.

Wówczas znajdzie się na 7. miejscu zestawienia najwyższych budynków w Polsce. Jeśli liczyć wysokość do dachu, wynieść ma ona 156 metrów. Do tej pory projekt był jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic - wszyscy kontrahenci i związane z inwestycją podmioty były zobowiązane klauzulą poufności. Wiadomo było jedynie tyle, że ma to być "najwyższy budynek realizowany w tym miejscu". Biurowiec powstaje już od kwietnia 2015 roku.

Na niemal 6. tys. metrów kwadratowych powierzchni przewidziano przestrzeń głównie dla biur. Nie przewiduje się np. miejsc hotelowych. Wizualizacje nie są jeszcze dostępne. Maciej Grabski, właściciel kompleksu, zdradza jedynie, że zostaną one zaprezentowane na specjalnie przygotowanej uroczystości. Wiadomo mniej więcej (i wciąż nieoficjalnie), że budynek ma przybrać ostatecznie kształt prostopadłościanu z przyciętym dachem. Wierzchołek konstrukcji będzie zwrócony w kierunku Zatoki Gdańskiej.

Jak informuje trojmiasto.pl, pozwolenie na budowę, którym dysponuje deweloper, wydane zostało w grudniu 201. r. i zawiera projekt 44-metrowego budynku z 12 kondygnacjami nadziemnymi. Inwestor planował jednak jego zmianę, po czym złożył stosowne dokumenty. Nowe pozwolenie, jakie uzyskano, umożliwia realizację budynku dominującego nad pozostałymi biurowcami. Oczekiwanie na ostateczną decyzję odpowiednich organów było jednym z powodów, dla których inwestycja była utrzymywana w tajemnicy.

Budynek domknie ogólnodostępny plac z fontanną oraz ogrodem zimowym. Możliwe będzie połączenie biurowca z sąsiadującymi budynkami. W ten sposób najemcy będą mogli uzyskać nawet 3 tys. m kw. powierzchni biurowej na jednej kondygnacji. Tak postąpiono w przypadku firmy Energa, która połączyła swoje powierzchnie między budynkami Olivia Point i Olivia Gate.

Wiadomo już, że firma Sii wynajęła 6 tys. metrów kwadratowych w nowo powstającym budynku. Między piętrami znajdzie się m.in. zjeżdżalnia. Przedstawiciele przekonują, że mają zamiar stworzyć w Gdańsku biuro na miarę słynnych siedzib gigantów technologicznych w Dolinie Krzemowej - Google, Facebooka czy Apple'a. Ma to być najnowocześniejsze i najbardziej przyjazne pracownikom miejsce pracy. Sii jest jedną z najszybciej rozwijających się firm z sektora IT i inżynierii przemysłowej.

Inwestycja jest w trakcie realizacji. Do tej pory surowa konstrukcja sięga dziewiątej kondygnacji. Oliwa, północna dzielnica Gdańska, przylegająca do zachodniej części Sopotu, w tej chwili staje się największym centrum biznesowym Trójmiasta. Oprócz kompleksu Olivia Business Center, w sąsiedztwie trwa kolejny etap inwestycji Alchemia. Pomysł wysokościowca nie spodobał się jednak Radzie Dzielnicy Oliwa, która pisze w swoim oświadczeniu, cytowanym przez Wyborczą Trójmiasto:

_ Budynek o możliwej wysokości do 35. kondygnacji w rażący sposób będzie ingerował w krajobraz i charakter dzielnicy. Wieżowiec o takich rozmiarach będzie widoczny z każdego zakątka zabytkowej Oliwy, wraz z Parkiem Oliwskim i Zespołem Pocysterskim Archikatedry Oliwskiej. Doprowadzi to do nieodwracalnego uszczerbku dla wartości naukowych i historycznych układu urbanistycznego oraz historycznej sylwety dawnej Oliwy. _

Prof. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich ma nieco inne zdanie na temat inwestycji:

_ W kontekście kompleksu Olivia Business Centre oraz możliwości lokalizacji w tym obszarze obiektu wysokościowego można stwierdzić, iż nie zachodzi najmniejsza obawa co do negatywnego wpływu obiektu wysokościowego, ulokowanego w tymże zespole, na walory krajobrazowe Starej Oliwy – po prostu obiekt do 40 kondygnacji nie będzie widoczny z żadnego punktu położonego w zwartej tkance dzielnicy. Lokalizacja ta jest jak najbardziej prawidłowa w kontekście procesu rozwoju tzw. Centralnego Pasma Usługowego i jednocześnie koncepcji rozwoju „miasta do wewnątrz”. Taka lokalizacja jest również w pełni poparta obecnie obowiązującymi aktami prawa lokalnego oraz studiami urbanistycznymi. Na bazie wszystkich tych elementów można jednoznacznie stwierdzić iż lokalizacja obiektu wysokościowego w zespole „Olivia Business Centre” jest w pełni uzasadniona i nie ma żadnych przesłanek dowodzących możliwego negatywnego jego wpływu na krajobraz i walory historyczno–kulturowe Starej Oliwy. _

Gdańsk, a szczególnie teren Oliwy, to miejsce, w którym do wysokiej jakości życia dołączają coraz lepsze perspektywy rozwoju pod względem biznesowym. Zwróciłem się z prośbą o więcej informacji do prezesa Olivia Business Centre, Macieja Grabskiego.

- Budowa Olivia Star jest kontynuacją tego, co planowaliśmy od samego początku. Uważam, że wypada tworzyć architekturę, która odpowiada jakości życia w Gdańsku, jako miejscu aktywnemu biznesowo. Chciałbym, żeby Olivia Star był budynkiem ważnym na mapie życia i biznesu w okolicy. Jesteśmy centrum biznesowym metropolii. Nasza inwestycja to już piąty, ale nie ostatni etap budowy. To miejsce, gdzie integrujemy całą metropolię gospodarczą, networkową, biznesową. Chcemy oczywiście, żeby nasz kraj się rozwijał i był coraz bardziej aktywny, to takie okno na świat. Liczę na to, że z naszych okien zobaczymy także Gdynię i Sopot, bo wspólnie dbamy o rozwój życia i biznesu w aglomeracji - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską.

Oficjalna konferencja, podczas której poznamy szczegóły inwestycji powinna odbyć się najpóźniej za trzy tygodnie.

Miasto w planie zagospodarowania przestrzennego nie ogranicza wysokości zabudowy w tzw. centralnej osi usługowej. Olivia Star ma być gotowy w I kwartale 201. roku (wcześniejsze pogłoski mówiły o terminie IV kwartału 2016). W kompleksie Olivia Business Center swoje biura mają takie firmy jak Alior Bank, Allianz, Amazon, Bayer, Energa, Noble Bank, PKO BP, PwC, ThyssenKrupp. Centrum rozbudowuje się systematycznie od 2010 r. w tempie jednego budynku rocznie.

Sebastian Kupski / tech.wp.pl

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)