WP

W 2019 warto spojrzeć w gwiazdy. Czeka nas dużo ciekawych zjawisk

2019 rok zapowiada się jako istna bonanza dla fanów patrzenia w gwiazdy. Oprócz znanych już cyklicznych zjawisk możemy liczyć na trzy zaćmienia Słońca oraz dwa zaćmienia Księżyca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W 2019 warto spojrzeć w gwiazdy. Czeka nas dużo ciekawych zjawisk
(flickr.com, Fot: David Paleino)
WP

Pierwsze zaćmienie naturalnego satelity Ziemi odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Mieszkańcy półkuli północnej będą mogli podziwiać je już 21 stycznia. Dalsze zjawiska obejmują całkowite zaćmienie Słońca drugiego lipca, które będzie widoczne w Argentynie i Chile. Za to częściowe zaćmienie Słońca było widoczne w niedzielę 6 stycznia, ale tylko w Mongolii, Chinach i Japonii. A pod koniec roku mieszkańcy Bliskiego Wschodu zobaczą obrączkowe zaćmienie Słońca, które przypada na 26 grudnia.

Natomiast w 101. rocznicę odzyskania niepodległości,w Polsce będzie można oglądać rzadkie zjawisko, jakim będzie tranzyt Merkurego. 11 listopada ma być idealnym dniem na jego obserwację.

WP

- Co do prognoz pogody, nie jesteśmy pewni, bo różnie bywa w listopadzie, ale trzymamy kciuki, oby to się udało, obyśmy mogli zobaczyć, jak Merkury przechodzi na tle tarczy Słońca. Do takich obserwacji będzie potrzebne nie przydymione szkiełko, bo lepiej go nie używać do obserwacji Słońca, ale specjalny filtr do obserwacji zaćmienia Słońca i tranzytów. Takie filtry można kupić dosłownie w każdym sklepie – powiedział IAR Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

"Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym!

Zobacz też: Cybersejf. Jak stworzyć bezpieczne hasło?

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP