Trwa ładowanie...
d4ey7c4
Giznet.pl

Volvo chce opracować roboty, które pomogą wynosić śmieci

Kilka lat temu w kinach zadebiutował film Wall-E, którego głównym bohaterem był sympatyczny robot sprzątający. Jeśli plany, którymi chwali się dziś Volvo, zostaną zrealizowane, podobne roboty mogą pojawić się już wiosną przyszłego roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Volvo chce opracować roboty, które pomogą wynosić śmieci
(giznet.pl)
d4ey7c4

We współpracy z kilkoma ośrodkami naukowymi, oraz jedną firmą zajmującą się wywozem odpadów, szwedzka firma chciałaby bowiem stworzyć roboty zajmujące się wynoszeniem śmieci. Według planów Volvo, roboty stworzone w ramach projektu ROAR (Robot-based Autonomous Refuse handling) miałyby zajmować się wynoszeniem koszy na śmieci i opróżnianiem ich zawartości do śmieciarki. Miałyby one poruszać się na kółkach i mieć manipulatory pozwalające im podnosić zbiorcze kosze na śmieci. Wszystko to oczywiście autonomicznie, choć pod nadzorem kierowcy pojazdu.

Wraz z Volvo projekt realizują naukowcy ze szwedzkich uczelni, z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers, którzy zajmują się opracowaniem oprogramowania oraz z Uniwersytetu Mälardalen, których zadaniem jest opracowanie samych robotów. Za opracowanie systemu komunikacji pomiędzy autonomicznymi robotami a śmieciarką odpowiada zespół pracujący na amerykańskim Penn State University, natomiast Renova, firma zajmująca się utylizacją odpadów, będzie testowała rozwiązanie w praktyce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze testy rozpocząć się mają wiosną przyszłego roku.

Zobacz także: Naukowcy z Wrocławia skonstruowali kleszczołapa

Polecamy na stronach Giznet.pl: Facebook wprowadzi przycisk "Nie lubię"

d4ey7c4

Podziel się opinią

Share

d4ey7c4

d4ey7c4
Więcej tematów