Vista szybsza i bezpieczniejsza

25.09.2007 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows Vista SP1, wcześniej znany pod roboczą nazwą Fiji, to pierwsza większa aktualizacja Visty. Będzie zawierać wszystkie dotychczas opublikowane poprawki, a także nowe oraz rozszerzenia obecnych funkcji systemu, m.in. poprawi wydajność powłoki.

Od strony bezpieczeństwa poprawki, jakie ma wprowadzić SP1, dotyczą lepszej współpracy oprogramowania ochronnego z systemem - jądrem Visty i Windows Security Center. Nowy zestaw poleceń ( API ) umożliwi większą współpracę aplikacji ochronnych, np. antywirusa, z jądrem systemu, na co do tej pory narzekało wielu producentów oprogramowania. Ta zmiana dotyczy tylko 64-bitowej wersji Windows Visty. Pojawi się cyfrowe podpisywanie plików protokołu Pulpitu zdalnego ( RDP ), co zwiększy bezpieczeństwo korzystania z niego. Użytkownicy BitLockera będą mogli korzystać z nowej metody uwierzytelniania, polegającej na połączeniu klucza dostępu przechowywanego w module TPM z kluczem zapisanym na pendrivie. Pojawi się nowy generator liczb pseudolosowych, opierający się na algorytmie Elliptical Curve Cryptography ( ECC ).

Po zainstalowaniu SP1 użytkownicy Visty powinni odczuć poprawę szybkości kopiowania i rozpakowywania plików, na którą wiele osób obecnie się skarży. Na zwiększenie wydajności systemu wpłynie też ulepszenie funkcji przechodzenia do stanu hibernacji lub wstrzymania i wychodzenia z niego. Internet Explorer ma mniej obciążać procesor i wydajniej przetwarzać JavaScript. Użytkowników notebooków ucieszy zmniejszenie poboru mocy przez Vistę. Osiągnięto to poprzez ograniczenie częstotliwości aktualizowania obrazu. Podczas pracy w sieci lepiej będzie działać funkcja przeglądania udziałów sieciowych. W wypadku komputerów podłączonych do domeny okno dialogowe otwierania plików ma wyświetlać się bez opóźnień.

Warto dodać, że w dokumentacji opisującej SP1 Microsoft informuje, że nie zmieni się interfejs funkcji wyszukiwania. Pojawi się jedna istotna zmiana - użytkownik będzie mógł wybrać, jakiego programu chce używać do przeszukiwania zasobów komputera. Przyciski umożliwiające jego uruchomienie znajdziesz w menu Start oraz w Eksploratorze Windows. Wprowadzenie tych modyfikacji jest konsekwencją nacisków antymonopolowych, jakie Google wywierał na firmę z Redmond. Microsoft ma wprowadzić zmiany do połowy listopada właśnie jako część SP1 beta. Poza tym pojawi się modyfikacja, która pozwoli na wyłączenie mechanizmu indeksowania i odciążenie procesora, gdy użytkownik korzysta z innego oprogramowania do przeszukiwania dysku.

Poprawiono zgodność ze sterownikami wielu drukarek oraz nowymi kartami graficznymi. Microsoft popracował także nad stabilniejszym działaniem Visty w sytuacji, gdy była ona instalowana jako upgrade Windows XP. Lepiej ma działać funkcja przechodzenia w stan uśpienia i wychodzenia z niego.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)