Vista szybsza i bezpieczniejsza

Vista szybsza i bezpieczniejsza

25.09.2007 10:30

Windows Vista SP1, wcześniej znany pod roboczą nazwą Fiji, to pierwsza większa aktualizacja Visty. Będzie zawierać wszystkie dotychczas opublikowane poprawki, a także nowe oraz rozszerzenia obecnych funkcji systemu, m.in. poprawi wydajność powłoki.

Od strony bezpieczeństwa poprawki, jakie ma wprowadzić SP1, dotyczą lepszej współpracy oprogramowania ochronnego z systemem - jądrem Visty i Windows Security Center. Nowy zestaw poleceń ( API ) umożliwi większą współpracę aplikacji ochronnych, np. antywirusa, z jądrem systemu, na co do tej pory narzekało wielu producentów oprogramowania. Ta zmiana dotyczy tylko 64-bitowej wersji Windows Visty. Pojawi się cyfrowe podpisywanie plików protokołu Pulpitu zdalnego ( RDP ), co zwiększy bezpieczeństwo korzystania z niego. Użytkownicy BitLockera będą mogli korzystać z nowej metody uwierzytelniania, polegającej na połączeniu klucza dostępu przechowywanego w module TPM z kluczem zapisanym na pendrivie. Pojawi się nowy generator liczb pseudolosowych, opierający się na algorytmie Elliptical Curve Cryptography ( ECC ).

Po zainstalowaniu SP1 użytkownicy Visty powinni odczuć poprawę szybkości kopiowania i rozpakowywania plików, na którą wiele osób obecnie się skarży. Na zwiększenie wydajności systemu wpłynie też ulepszenie funkcji przechodzenia do stanu hibernacji lub wstrzymania i wychodzenia z niego. Internet Explorer ma mniej obciążać procesor i wydajniej przetwarzać JavaScript. Użytkowników notebooków ucieszy zmniejszenie poboru mocy przez Vistę. Osiągnięto to poprzez ograniczenie częstotliwości aktualizowania obrazu. Podczas pracy w sieci lepiej będzie działać funkcja przeglądania udziałów sieciowych. W wypadku komputerów podłączonych do domeny okno dialogowe otwierania plików ma wyświetlać się bez opóźnień.

Warto dodać, że w dokumentacji opisującej SP1 Microsoft informuje, że nie zmieni się interfejs funkcji wyszukiwania. Pojawi się jedna istotna zmiana - użytkownik będzie mógł wybrać, jakiego programu chce używać do przeszukiwania zasobów komputera. Przyciski umożliwiające jego uruchomienie znajdziesz w menu Start oraz w Eksploratorze Windows. Wprowadzenie tych modyfikacji jest konsekwencją nacisków antymonopolowych, jakie Google wywierał na firmę z Redmond. Microsoft ma wprowadzić zmiany do połowy listopada właśnie jako część SP1 beta. Poza tym pojawi się modyfikacja, która pozwoli na wyłączenie mechanizmu indeksowania i odciążenie procesora, gdy użytkownik korzysta z innego oprogramowania do przeszukiwania dysku.

Poprawiono zgodność ze sterownikami wielu drukarek oraz nowymi kartami graficznymi. Microsoft popracował także nad stabilniejszym działaniem Visty w sytuacji, gdy była ona instalowana jako upgrade Windows XP. Lepiej ma działać funkcja przechodzenia w stan uśpienia i wychodzenia z niego.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)