Uwierzytelniający dotyk

Uwierzytelniający dotyk
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.02.2008 09:00, aktual.: 26.02.2008 11:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japoński gigant telekomunikacyjny NTT zapowiada premierę technologii, która zamienia powierzchnię ludzkiego ciała w medium do przesyłania danych. Japońska technologia pozwoli na automatyczne uwierzytelnianie osób, które mają np. prawo wstępu do określonych pomieszczeń - wystarczy, że będą posiadały przy sobie specjalną kartę identyfikacyjną.

Obecnie, uwierzytelnianie za pomocą kart odbywa się poprzez przeciągnięcie jej przez czytnik lub zbliżenie do niego. NTT chce wyeliminować konieczność wyciągania karty z kieszeni czy torebki. Wystarczy, że posiadacz karty, mając ją przy sobie, dotknie klamki lub stanie w odpowiednim miejscu. Jego ciało i części garderoby zostaną wykorzystane do przesłania sygnału i odczytania danych z karty.

Inżynier Mitsuru Shinagawła mówi, że w przyszłości technologia ta może posłużyć nie tylko do zapewniania dostępu do pomieszczeń. Może być też użyta w metrze, gdzie pasażer po prostu przejdzie przez bramkę czy w domu, gdzie telewizor automatycznie wybierze ulubioną stację osoby, która zasiądzie w fotelu. Kierowcy otworzą drzwi swoich samochodów bez konieczności używania kluczyków, pod warunkiem oczywiście, że będą mieli kluczyki przy sobie.

Technologia NTT może przypominać bardziej literaturę science-fiction, jednak należy pamiętać, że firma ta opracowała już technikę, która pozwala wymianę klipów wideo za pomocą uścisku dłoni.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)