Trwa ładowanie...

Uważaj w pracy. Dzwonią i każą zainstalować. Firma może dużo stracić

CERT Polska ostrzega przed nowym oszustwem. Tym razem zagrożenie wymierzone jest w firmy. Nieświadomy pracownik może wyrządzić olbrzymie straty.

Share
Uważaj w pracy. Dzwonią i każą zainstalować. Firma może dużo stracić
Źródło: WP.PL
d1nunos

"Przestępcy dzwonią do oddziałów firm, podszywając się pod pomoc techniczną lub wewnętrzny dział IT i proszą o pobranie aktualizacji oprogramowania wykorzystywanego w przedsiębiorstwie (np. systemu CRM lub VPN) wykorzystując przygotowane wcześniej domeny łudząco podobne do firmowych" - informuje CERT Polska na swoim facebookowym profilu.

Konsekwencje mogą być poważne. Z analizy CERT Polska wynika, że celem ataków są organizacje operujące na zbiorach danych osobowych.

Firmy bardzo często są na celowniku cyberprzestępców. Aż 25 proc. polskich firm odnotowało wzrost ataków cyberprzestępczych w 2018 roku. Niestety, pracownicy przyznają, że firmach brakuje szkoleń na temat zagrożeń. Do tego dochodzi stres i zmęczenie, co przestępcy z chęcią wykorzystują.

d1nunos

Niewiele wskazuje na to, by sytuacja się poprawiła. Z badania ISACA wynika, że aż 59 proc. firm ma nieobsadzone stanowiska związane z cyberbezpieczeństwem. Natomiast Frost & Sullivan szacuje, że już w przyszłym roku zabraknie 1,5 miliona pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w sieci.

Co gorsza, przestępcy również się rozwijają i atakują częściej oraz chętniej. Wiedzą kogo zaatakować i przede wszystkim kiedy. Zdają sobie sprawę, że czujność pracowników spada pod koniec tygodnia oraz… we wtorki. To właśnie wtedy dociera do nas fakt, że do końca tygodnia jest jeszcze daleko

d1nunos

Podziel się opinią

Share
d1nunos
d1nunos
Więcej tematów