Trwa ładowanie...
d3g4wy0

Uważaj, skąd pobierasz Firefoksa. Możesz stracić pieniądze

Internetowi oszuści chcą za darmowy program pobrać pieniądze. Niestety bardzo łatwo nadziać się na ich “ofertę”. Wystarczy do tego wyszukiwarka Google.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fałszywy Firefox czai się w wyszukiwarce Google
Fałszywy Firefox czai się w wyszukiwarce Google (Pixabay.com)
d3g4wy0

Quantum to nowa wersja przeglądarki Firefox. Mozilla chwali się, że Quantum jest ponad dwa razy szybszy od Firefoksa sprzed 6 miesięcy i “zużywa mniej pamięci niż konkurencja”. Zainteresowanie przeglądarką może być duże, więc do akcji wkroczyli oszuści.

Jak zauważył jeden z czytelników serwisu niebezpiecznik.pl, wpisując w wyszukiwarkę Google hasło “Firefox”, jedną z pierwszych stron jest www.dobreprogramy.pro. Brzmi znajomo? Możliwe, ponieważ istnieje serwis dobreprogramy.pl i jest godny zaufania. Ale dobreprogramy.pro to już portal podstawiony przez oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze.

Korzystając z instalatora z tej strony, podczas instalacji nowego Firefoksa wyskakuje okienko. Choć komunikat zapewnia, że instalacja jest darmowa, to dla bezpieczeństwa użytkownika program prosi o hasło. Żeby je otrzymać, należy wysłać wiadomość na podany numer. Nie ma informacji o cenie, ale SMS na numer 92566 musi kosztować 30,75 zł brutto (tyle kosztują wszystkie SMS-y wysłane na numery w formacie 925XXX) - przypomina Niebezpiecznik.

d3g4wy0

Jak zauważył serwis, “właściciel” podstawionej strony może też zarządzać innymi, podobnymi: dobre-programy.xyz i forum.softmania.pl. Co ciekawe, na tym drugim portalu w regulaminie można przeczytać, że “opłata pobierana jest jedynie za dostarczenie hasła na numer komórkowy Użytkownika. Wszelkie inne usługi, w tym możliwość ściągania udostępnionych plików są darmowe i nieograniczone dla każdego zalogowanego Użytkownika”.

Pobranie w pełni darmowego programu może więc nas całkiem sporo kosztować. To kolejna cenna lekcja - jeżeli chcemy pobrać jakąkolwiek aplikację, lepiej korzystajmy ze stron producenta lub zaufanych serwisów. Oszuści tylko czekają na to, by wykorzystać naszą nieuwagę i lenistwo polegające na kliknięciu w pierwszy lepszy link.

d3g4wy0

Podziel się opinią

Share

d3g4wy0

d3g4wy0