Internet
30-09-2008 (11:46)

Uważaj na przeglądarkę Opera! Wyciągnie z ciebie każde pieniądze

Nie tak dawno temu na stronach producenta przeglądarki pojawiła się nowa wersja Opery Mini w wersji 4.1.11. Rzeczywiście, jest ona coraz lepsza, szybsza, lepiej renderuje grafikę wyświetlanych stron. To niekwestionowany lider na rynku komórkowych przeglądarek ale…rachunki za jej używanie mogą urosnąć do niebotycznych sum.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uważaj na przeglądarkę Opera! Wyciągnie z ciebie każde pieniądze
(Opera)
WP

Najczęstszym i najefektywniejszym sposobem łączenia się z Internetem w komórce jest pakietowa transmisja danych GPRS. U różnych operatorów znajdziemy różne stawki i pakiety, ale można przyjąć iż 500kb odebranych lub ściągniętych danych to koszt około 50-8. groszy za każdą rozpoczętą sesję. Wszystko wydaje się piękne, gdyż Opera Mini pobiera strony za pośrednictwem serwerów producenta, dzięki czemu strona, która w klasycznej przeglądarce „waży” 1,5 MB w Operze Mini będzie miała kilkanaście, góra kilkadziesiąt KB. Wyłączając grafikę możemy jeszcze obniżyć te wartości. Aż chce się korzystać z Internetu w komórce – prawda? Tutaj jednak, czeka nas niespodzianka, Opera Mini nie jest w stanie w wielu przypadkach poprawnie podtrzymać sesji GPRS, tym samym otworzenie każdego linku, wpisanie czegoś w wyszukiwarkę powoduje za każdym razem otwarcie dwóch sesji (operatorzy osobno liczą dane wychodzące i przychodzące).

Podziel się

Przyjrzeliśmy się ile może nas kosztować sprawdzenie rozkładu jazdy pociągów PKP (wyszukanie kilku połączeń), wejście na pocztę e-mail (bardzo ubogą graficznie) i wyszukanie jednego listu, a także otworzenie strony głównej WP. Uwaga…. rachunek za te kilka prostych czynności o łącznej ilości przetransferowanych danych DO 426KB i OD 89KB zamiast kosztować nas 1,40zł (2x po 500KB w cenie 70gr) wyniósł 95,20zł. Opera otworzyła nam 68 sesji wychodzących i tyleż samo przychodzących, co operator – i słusznie – skrzętnie podliczył.

WP

Sprawdzaliśmy zachowanie Opery Mini na trzecg telefonach różnych producentów: Sony Ericsson K750i, LG Secret i Nokia 6230i. Na wszystkich aparatach Opera zachowywała się tak samo.

Sprawdzicie zatem, czy z waszym modelem telefonu Opera współpracuje poprawnie, aby chwila korzystania z Internetu w komórce nie skończyła się słonym rachunkiem od Operatora.
Zgłosiliśmy problem producentowi, jednak nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP