Trwa ładowanie...

Uwaga! Policja sprawdzi Twój telefon na ulicy

Ostatnio pojawiają się alarmujące głosy, iż policja żąda okazania telefonu komórkowego do kontroli, pomimo że zdaniem prawników jest to bezprawne. Do takich praktyk coraz częściej dochodzi w Słupsku - donosi Gazeta Pomorska.

Share
Uwaga! Policja sprawdzi Twój telefon na ulicy
Źródło: policja.pl
d495v2j

Czytelnik Gazety Pomorskiej został zatrzymany przez policję, podczas załatwiania potrzeby fizjologicznej w miejscu publicznym. Zgodził się z nałożonym przez policjantów mandatem, jednak funkcjonariusz dodatkowo zażądał od niego okazania telefonu. Zanim mężczyzna został zwolniony, policjanci sprawdzili numer IMEI aparatu.

IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity), to unikalny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego. Jest on używany przez operatorów GSM, aby zidentyfikować aparat telefoniczny w sieci. IMEI może być także użyte do zablokowania skradzionego aparatu tak, aby niemożliwe było dalsze korzystanie z niego. W każdym modelu można go wyświetlić wpisując na klawiaturze ciąg znaków *#06#.

(fot. Jupiterimages)
Źródło: (fot. Jupiterimages)

Według prawników policja nie ma prawa żądać okazania telefonu na podstawie własnego "widzimisię". Może to wykonać tylko i wyłącznie w sytuacjach uprawdopodobnionego popełnienia przez kontrolowaną osobę przestępstwa - czytamy na łamach Gazety Pomorskiej.

Wśród prawników panuje przekonanie, iż polska policja bardzo często przekracza swoje uprawnienia. Działają nierzadko w poczuciu zupełnej bezkarności, co popycha do działań rzekomo udowadniających posiadanie władzy.

Policja twierdzi natomiast, iż nie każe nikomu pokazywać telefonu, a jedynie prosi o to - argumentuje na łamach Gazety Pomorskiej Robert Czerwiński, rzecznik prasowy słupskiej policji.

d495v2j

Podziel się opinią

Share
d495v2j
d495v2j
Więcej tematów