ycipk-1dicbv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Uwaga! Dokumenty wykradzione z resortu gospodarki zarażone wirusem

Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe cert.gov.pl poinformował, że plik dokumentów pochodzących z Ministerstwa Gospodarki, który został w środę
nielegalnie ujawniony w internecie, zainfekowany jest złośliwym oprogramowaniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uwaga! Dokumenty wykradzione z resortu gospodarki zarażone wirusem
(PAP/Radek Pietruszka)
ycipk-1dicbv

Na stronie cert.gov.pl zamieszony został komunikat: "mając na względzie ostatnie informacje opublikowane w sieci internet, dotyczące serwisu trade.gov.pl, zespół cert.gov.pl ostrzega, iż możliwy do pobrania plik archiwum o nazwie "govpl.rar" zainfekowany jest oprogramowaniem złośliwym".

Dlatego eksperci z rządowego zespołu ostrzegają, żeby nie pobierać z sieci tego pliku.

Rządowy CERT poinformował w komunikacie, że opublikowane przez Anonimowych (Anonymous) archiwum z wykradzionymi z ministerstwa danymi jest zainfekowane wirusem. Jak wyjaśnił PAP Piotr Konieczny z Niebezpiecznik.pl, firmy testującej sieci komputerowe pod kątem włamań i ataków komputerowych, zainfekowane jest nie całe archiwum, ale jeden z plików, znajdujący się w środku archiwum. "Dokładnie chodzi o plik "Purchase Invoice.exe", zainfekowany popularnym trojanem ZeuS, służącym do ataków na bankowość internetową" - powiedział.

ycipk-1dicbv

Piotr Konieczny dodał, że nie ma pewności, że to Anonimowi podrzucili ten plik do archiwum. "Tego typu e-maile są rozsyłane masowo i nie ma nic dziwnego w tym, że taki załącznik trafił także na skrzynkę rządową. Nie można jednak wykluczyć, że ten załącznik to ślad wcześniejszego, ukierunkowanego na pracowników Ambasady RP na Białorusi ataku, przeprowadzanego przez inną grupę - niestety nie wiemy, kto był adresatem e-maila, z którego pochodzi ten załącznik, ani jak dawno temu ten e-mail został wysłany" - dodał Konieczny.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że przeanalizowało zapisy z systemów informatycznych i nie stwierdziło "przełamania zabezpieczeń portalu trade.gov.pl (portal Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji - PAP). Przechwycony został pojedynczy login oraz hasło do skrzynki pocztowej, co spowodowało pobranie korespondencji". Zapewniono także, że system informatyczny MG działa bez zakłóceń.

Jednocześnie, jak dodano w komunikacie, resort gospodarki, w związku z ujawnionymi nielegalnie w internecie materiałami pochodzącymi z Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji podjął "działania zabezpieczające" - incydent został zgłoszony do cert.gov.pl, a także powiadomiony został Komendant Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

Rzecznik prasowy ABW ppłk Maciej Karczyński poinformował PAP, że wyjaśniane są okoliczności ataku na Ministerstwo Gospodarki.

ycipk-1dicbv

Jak poinformował serwis Niebezpiecznik.pl, członkowie grupy Anonymous zaatakowali Ministerstwo Gospodarki w ramach akcji o kryptonimie #OpGoldenDawn. W internecie znalazły się takie materiały jak zapytanie skierowane przez jedną z polskich firm budowlanych do Ambasady RP na Białorusi, dotyczące wymaganych procedur, które należy spełnić, aby prowadzić prace na terenie tego kraju, prośby o wizy, skany paszportów obcokrajowców zapraszanych do kraju, a także dane ze skrzynek pocztowych urzędników wraz z testowymi hasłami.

-/sw/sw Źródło: PAP, SW, WP.PL

Chroń swój komputer z najlepszym oprogramowaniem antywirusowym!

Polub WP Tech
ycipk-1dicbv
ycipk-1dicbv
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1dicbv