Qaqwqwrqw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Uwaga! Dokumenty wykradzione z resortu gospodarki zarażone wirusem

Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe cert.gov.pl poinformował, że plik dokumentów pochodzących z Ministerstwa Gospodarki, który został w środę
nielegalnie ujawniony w internecie, zainfekowany jest złośliwym oprogramowaniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uwaga! Dokumenty wykradzione z resortu gospodarki zarażone wirusem
(PAP/Radek Pietruszka)
Qaqwqwrqw

Na stronie cert.gov.pl zamieszony został komunikat: "mając na względzie ostatnie informacje opublikowane w sieci internet, dotyczące serwisu trade.gov.pl, zespół cert.gov.pl ostrzega, iż możliwy do pobrania plik archiwum o nazwie "govpl.rar" zainfekowany jest oprogramowaniem złośliwym".

Dlatego eksperci z rządowego zespołu ostrzegają, żeby nie pobierać z sieci tego pliku.

Rządowy CERT poinformował w komunikacie, że opublikowane przez Anonimowych (Anonymous) archiwum z wykradzionymi z ministerstwa danymi jest zainfekowane wirusem. Jak wyjaśnił PAP Piotr Konieczny z Niebezpiecznik.pl, firmy testującej sieci komputerowe pod kątem włamań i ataków komputerowych, zainfekowane jest nie całe archiwum, ale jeden z plików, znajdujący się w środku archiwum. "Dokładnie chodzi o plik "Purchase Invoice.exe", zainfekowany popularnym trojanem ZeuS, służącym do ataków na bankowość internetową" - powiedział.

Qaqwqwrqw

Piotr Konieczny dodał, że nie ma pewności, że to Anonimowi podrzucili ten plik do archiwum. "Tego typu e-maile są rozsyłane masowo i nie ma nic dziwnego w tym, że taki załącznik trafił także na skrzynkę rządową. Nie można jednak wykluczyć, że ten załącznik to ślad wcześniejszego, ukierunkowanego na pracowników Ambasady RP na Białorusi ataku, przeprowadzanego przez inną grupę - niestety nie wiemy, kto był adresatem e-maila, z którego pochodzi ten załącznik, ani jak dawno temu ten e-mail został wysłany" - dodał Konieczny.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że przeanalizowało zapisy z systemów informatycznych i nie stwierdziło "przełamania zabezpieczeń portalu trade.gov.pl (portal Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji - PAP). Przechwycony został pojedynczy login oraz hasło do skrzynki pocztowej, co spowodowało pobranie korespondencji". Zapewniono także, że system informatyczny MG działa bez zakłóceń.

Jednocześnie, jak dodano w komunikacie, resort gospodarki, w związku z ujawnionymi nielegalnie w internecie materiałami pochodzącymi z Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji podjął "działania zabezpieczające" - incydent został zgłoszony do cert.gov.pl, a także powiadomiony został Komendant Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

Rzecznik prasowy ABW ppłk Maciej Karczyński poinformował PAP, że wyjaśniane są okoliczności ataku na Ministerstwo Gospodarki.

Qaqwqwrqw

Jak poinformował serwis Niebezpiecznik.pl, członkowie grupy Anonymous zaatakowali Ministerstwo Gospodarki w ramach akcji o kryptonimie #OpGoldenDawn. W internecie znalazły się takie materiały jak zapytanie skierowane przez jedną z polskich firm budowlanych do Ambasady RP na Białorusi, dotyczące wymaganych procedur, które należy spełnić, aby prowadzić prace na terenie tego kraju, prośby o wizy, skany paszportów obcokrajowców zapraszanych do kraju, a także dane ze skrzynek pocztowych urzędników wraz z testowymi hasłami.

-/sw/sw Źródło: PAP, SW, WP.PL

Chroń swój komputer z najlepszym oprogramowaniem antywirusowym!

Polub WP Tech
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw