Trwa ładowanie...

USS Thresher zatonął w 1963 roku. Odtajniono dokumenty dotyczące wypadku

USS Thresher zatonął 10 kwietnia 1963 roku z 129 osobami na pokładzie. Przez lata sprawa pozostawała nierozwiązana, jednak nowe odtajnione dokumenty rzucają nieco światła na sprawę zatonięciu amerykańskiego okrętu.

Share
USS Thresher
USS ThresherŹródło: Wikimedia Commons
d7blg29

9 kwietnia 1963 roku USS Thresher przechodził testy na głębokości 400 metrów, 354 km na wschód od Cape Cod. Okręt zgłosił wtedy "drobne trudności", w wyniku których miał wrócić na powierzchnię.

Tak się jednak nie stało. Ostatni komunikat był z głębokości 320 metrów. Późniejsze poszukiwania okrętu ujawniły, że spoczął na dnie w sześciu częściach. Nikt z załogi nie przeżył, a zdarzenie zyskało miano "największej katastrofy w historii marynarki USA".

Oficjalnie w czasie śledztwa przyjęto, że do katastrofy przyczyniło się m.in. pęknięcie wadliwej spoiny w rurociągu z wodą słoną, błędy w konstrukcji instalacji elektrycznej, systemu bezpieczeństwa reaktora jądrowego oraz w procedurach jego obsługi. 

d7blg29

Dokumenty dotyczące przebiegu śledztwa i przyczyn wypadku nie zostały jednak ujawnione opinii publicznej. Dopiero emerytowany dowódca okrętu podwodnego Marynarki Wojennej, James Bryant, wygrał proces sądowy w 2020 roku, zmuszając służby do opublikowania raportów z tego zdarzenia.

Nowo ujawnione dokumenty rzucają nieco więcej światła na temat zatonięcie USS Threshera. Można się z nimi zapoznać na stronie U.S. Naval Institute oraz pod tym adresem. Chociaż nie odpowiadają one jednoznacznie na pytanie, co doprowadziło do wypadku, to stanowią, zdaniem ekspertów, ogromną wartość naukową. 

- Teraz gdy dokumenty zostały odtajnione, eksperci mogą zabrać je do domu, przeczytać i pokazać studentom - powiedział James Bryant, emerytowany kapitan marynarki wojennej, który służył na trzech łodziach podwodnych klasy Thresher. 

Zobacz: Las Kabacki. Największa katastrofa lotnicza w Polsce [Wideo]

Były dowódca USS Guardfish (SSN-612) dodał, że absolwenci inżynierii mogą również zebrać materiał, który został odtajniony, aby lepiej zrozumieć, jak zapobiegać przyszłym katastrofom, takim jak ta, która doprowadziła do śmierci 129 osób na pokładzie Threshera.

d7blg29

Jak dotąd opublikowano cztery zestawy dokumentów Threshera oraz dwa dodatkowe zestawy powiązanych raportów, o które poprosił Bryant. Wszystkie pokazują, że marynarka nie ukrywała faktu zatonięcia USS Threshera, ale jednocześnie nie da się wskazać żadnego pojedynczego zdarzenia, które mogło doprowadzić do wypadku. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7blg29

Podziel się opinią

Share
d7blg29
d7blg29
Więcej tematów