Trwa ładowanie...

Uśmiechnięty robot poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Potrafi rozpoznać emocje

CIMON 2 trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną i zastąpi swojego poprzednika w obowiązkach. W ubiegłym roku na ISS wysłano pierwszą wersję robota. Na bazie doświadczeń zebranych przez astronautę, Alexandra Gersta, stworzono drugą wersję.

Share
Uśmiechnięty robot poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Potrafi rozpoznać emocje
Źródło: DLR
d3xrkt8

Druga wersja uśmiechniętego robota CIMON trafi na ISS. Ważące blisko 5 kilogramów urządzenie trafi na pokład stacji kosmicznej wraz z dostawą zasobów, przesyłanych przez rakietę Falcon 9 od SpaceX. CIMON 2 (Crew Interactive Mobile Companion) zawiera kilka istotnych ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika.

Nowy asystent astronautów - CIMON 2 zastąpi CIMON-a

CIMON trafił na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Roboty mają służyć astronautom jako ich asystenci, a przede wszystkim pomagać załodze zachować spokój i trzeźwe myślenie niezależnie od sytuacji. To tacy elektroniczni psycholodzy.

d3xrkt8

Nowa wersja CIMON-a została zaktualizowana o "Watson Tone Analyzer", usługę w chmurze IBM, umożliwiającą analizę emocji przez monitorowanie głosu. Zadaniem robota będzie reagowanie na pojawienie się nieodpowiednich odczuć.

Tak wyglądały początki współpracy z pierwszym robotem CIMON na ISS.

"Dzięki tej aktualizacji CIMON zmienił się z asystenta naukowego w empatycznego partnera do rozmowy" - napisali przedstawiciele IBM w oświadczeniu. "CIMON 2 ma bardziej czułe mikrofony i zaawansowane wyczucie orientacji. Możliwości AI i stabilność złożonych aplikacji zostały również znacznie ulepszone w nowym CIMON 2"

CIMON kształtem przypomina ucięte koło. Posiada 14 wbudowanych wiatraczków, które pomagają mu w manewrowaniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zasysając i oddając powietrze.

d3xrkt8

Podziel się opinią

Share
d3xrkt8
d3xrkt8
Więcej tematów