Trwa ładowanie...
d1zpojm

USA. Wojsko lata samolotami rozpoznawczymi nad protestującymi

Zaawansowane technologicznie samoloty, używane wcześniej w strefach objętych wojną, latają nad protestującymi w Stanach Zjednoczonych – donosi "Vice". Portal zarejestrował też loty innych instytucji niż wojsko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protesty po zabójstwie George'a Floyda. Los Angeles, Kalifornia, USA, 03 czerwca 2020 r.
Protesty po zabójstwie George'a Floyda. Los Angeles, Kalifornia, USA, 03 czerwca 2020 r. (PAP)
d1zpojm

"Vice" zarejestrował obecność samolotu rozpoznawczego RC-26B nad protestującymi przeciw brutalności policji w Stanach, co jest efektem zabójstwa czarnoskórego Geogre'a Floyda dokonanego przez funkcjonariusza tych sił.

Zauważony samolot wyposażony jest w kamery noktowizyjne i używany był do rozbijania karteli narkotykowych w Afganistanie i Iraku. Był także wykorzystywany podczas klęsk żywiołowych.

Jak donosi portal, maszyna krążyła nad Waszyngtonem w środową noc 2 czerwca.

d1zpojm

Czytaj też: Kościuszko, wieczny buntownik. Pierwszy pomalowałby swój pomnik sprejem [Opinia]

Działania władz niepokoją strażników swobód obywatelskich

– Kilka różnych agencji federalnych lata samolotami rozpoznawczymi nad protestującymi i jest prawdopodobne, że niektóre z tych maszyn są wyposażone w Dirtbox lub podobną technologię – powiedział "Vice'owi" Martin Shelton, główny badacz w Freedom of the Press Foundation.

d1zpojm

Dirtbox to urządzenie, które może działać jak stacja bazowa telefonii komórkowej, oszukując telefony tak, żeby łączyły się z nią. Jak stwierdził Shelton "umożliwia to śledzenie ich fizycznej lokalizacji oraz przechwytywanie treści wiadomości tekstowych i rozmów telefonicznych".

Także w poprzednim tygodniu amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic przeleciał nieuzbrojonym dronem Predator nad protestującymi w Minneapolis

– Żadna agencja rządowa nie powinna ułatwiać policji w objęciu kontroli nad społecznością Czarnych – napisała w oświadczeniu Neema Singh Guliani z American Civil Liberties Union. Według niej "użycie dronów nad Minneapolis przez amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic powinno być natychmiast wstrzymane".

Źródło: Futurism.com, Vice.com

Czytaj też: Apple, YouTube, Netflix i wiele innych. Największe marki łączą się z George'em Floydem

d1zpojm

Podziel się opinią

Share

d1zpojm

d1zpojm
Więcej tematów