Trwa ładowanie...

USA. Wojsko lata samolotami rozpoznawczymi nad protestującymi

Zaawansowane technologicznie samoloty, używane wcześniej w strefach objętych wojną, latają nad protestującymi w Stanach Zjednoczonych – donosi "Vice". Portal zarejestrował też loty innych instytucji niż wojsko.
Share
Protesty po zabójstwie George'a Floyda. Los Angeles, Kalifornia, USA, 03 czerwca 2020 r.
Protesty po zabójstwie George'a Floyda. Los Angeles, Kalifornia, USA, 03 czerwca 2020 r.Źródło: PAP
drx8hjq

"Vice" zarejestrował obecność samolotu rozpoznawczego RC-26B nad protestującymi przeciw brutalności policji w Stanach, co jest efektem zabójstwa czarnoskórego Geogre'a Floyda dokonanego przez funkcjonariusza tych sił.

Zauważony samolot wyposażony jest w kamery noktowizyjne i używany był do rozbijania karteli narkotykowych w Afganistanie i Iraku. Był także wykorzystywany podczas klęsk żywiołowych.

Jak donosi portal, maszyna krążyła nad Waszyngtonem w środową noc 2 czerwca.

drx8hjq

Czytaj też: Kościuszko, wieczny buntownik. Pierwszy pomalowałby swój pomnik sprejem [Opinia]

Działania władz niepokoją strażników swobód obywatelskich

– Kilka różnych agencji federalnych lata samolotami rozpoznawczymi nad protestującymi i jest prawdopodobne, że niektóre z tych maszyn są wyposażone w Dirtbox lub podobną technologię – powiedział "Vice'owi" Martin Shelton, główny badacz w Freedom of the Press Foundation.

drx8hjq

Dirtbox to urządzenie, które może działać jak stacja bazowa telefonii komórkowej, oszukując telefony tak, żeby łączyły się z nią. Jak stwierdził Shelton "umożliwia to śledzenie ich fizycznej lokalizacji oraz przechwytywanie treści wiadomości tekstowych i rozmów telefonicznych".

Także w poprzednim tygodniu amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic przeleciał nieuzbrojonym dronem Predator nad protestującymi w Minneapolis

– Żadna agencja rządowa nie powinna ułatwiać policji w objęciu kontroli nad społecznością Czarnych – napisała w oświadczeniu Neema Singh Guliani z American Civil Liberties Union. Według niej "użycie dronów nad Minneapolis przez amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic powinno być natychmiast wstrzymane".

Źródło: Futurism.com, Vice.com

Czytaj też: Apple, YouTube, Netflix i wiele innych. Największe marki łączą się z George'em Floydem

drx8hjq

Podziel się opinią

Share
drx8hjq
drx8hjq
Więcej tematów