Trwa ładowanie...
d3ho916
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Militaria

USA finansują brytyjski wywiad

Rząd USA współfinansuje działalność brytyjskiej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ, na której potrzeby przekazał w ciągu ubiegłych trzech lat co najmniej 100 mln funtów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA finansują brytyjski wywiad
(Thinkstockphotos)
d3ho916

Gazeta powołała się na dokumenty udostępnione jej przez byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena.

Według "Guardiana" finansowanie to jest przejawem bliskich więzi GCHQ (Government Communications Headquarters - Rządowa Centrala Łączności) z będącą jej amerykańskim odpowiednikiem NSA. Budzi jednak wątpliwości co do rzeczywistego zakresu wpływów Waszyngtonu w największej i najważniejszej brytyjskiej agencji wywiadowczej oraz obawy, że wpływy te mogą się stać zbyt duże.

Pochodzący z 201. roku dokument GCHQ stwierdza, że USA "przedstawiły szereg kwestii dotyczących sprostania minimalnym oczekiwaniom NSA", ale strona brytyjska "wciąż nie jest w stanie zaspokoić pełnego zapotrzebowania NSA".

d3ho916

Z udostępnionych "Guardianowi" materiałów wynika, że ilość osobistych danych, do jakich GCHQ ma dostęp w internecie i telefonii komórkowej, wzrosła w ciągu ubiegłych pięciu lat aż 7. razy, ale wydaje się, że wciąż 60 proc. konkretnych brytyjskich informacji wywiadowczych pochodzi od NSA.

Przekazane przez Snowdena dokumenty ujawniają, iż największe obawy strony brytyjskiej dotyczą tego, że z perspektywy USA znaczenie współpracy GCHQ i NSA może ulec deprecjacji, co ograniczyłoby rozmiary dotychczasowego informacyjnego i finansowego wspierania brytyjskiej agencji przez Stany Zjednoczone - podkreśla "Guardian".

Tajne badania naukowe i ich zastosowanie w czasie drugiej wojny światowej

d3ho916

Podziel się opinią

Share

d3ho916

d3ho916
Więcej tematów