Trwa ładowanie...
d1exumt
d1exumt

US Marines - United States Marine Corps

Żołnierze US Marine Corps noszą czarne mundury z czerwonymi elementami marines.mil

US Marines, czyli US Marine Corps to jednostka specjalna amerykańskich sił zbrojnych. Podczas walk zbrojnych stanowią pierwszą linię militarną armii.

US Marines a armia USA

Amerykańska piechota morska powstała w 1775 roku jako jeden z oddziałów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, obok wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych i Straży Wybrzeża. Rok później zorganizowano pięć okrętów wojennych, na których znalazło się 230 oficerów i żołnierzy. W momencie porażki wojsk Waszyngtona nad rzeką Hudson część z nich zeszła na ląd i podjęła regularną walkę z przeciwnikiem. Swój obecny kształt jednostka uzyskała w 1798 roku po tym, jak Kongres powołał na mocy uchwały Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, czyli US Marines Corps.

Chociaż Marines są niezależną służbą, to wraz z marynarką wojenną podlegają wspólnemu departamentowi. Z tą samą jednostką łączy ich również regulamin podczas służby na morzu. W stanie wojny Marines podlegają ogólnemu statutowi armii Stanów Zjednoczonych.

US Marines – specyfika

Marines to jednostka wielozadaniowa. Jeszcze do niedawna specjalizowała się głównie w desancie morskim, a dowodem tego były udane akcje tego typu w czasie II wojny światowej, podczas działań wojennych na Oceanie Spokojnym. W ostatnich czasach jednak Marines przeprowadzają akcje dywersyjne na lądzie u boku regularnych wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych, tworząc pewnego rodzaju piechotę zmechanizowaną.

Jednostki piechoty lądowej i US Marines łączą wspólne działania, jednak różni przede wszystkim system szkoleń oraz taktyka wojskowa. Według ekspertów treningi US Marines to duża szansa dla powodzenia kampanii przeciwko oddziałom partyzanckim w Iraku czy Afganistanie.

US Marines – akcje

Przed II wojną światową US Marines stacjonowali w Meksyku i państwach Ameryki Środkowej, takich jak Gwatemala, Nikaragua, Honduras czy Kostaryka, gdzie mieli być znakiem obecności amerykańskiej dominacji w regionie. Podczas I wojny światowej Marines byli formacją pierwszego rzędu.

II wojna światowa rozpoczęła się dla żołnierzy US Marines obroną wyspy Wake przed wojskami japońskimi. Z tym samym wrogiem amerykanie walczyli na wyspie Bataan, na Filipinach (1942) i Guadalcanal, w archipelagu Wysp Salomona (1942-1943). Najważniejszym zwycięstwem Marines na Pacyfiku była operacja Iceberg na wyspie Okinawa w 1945 roku, która zakończyła walki w tamtym regionie świata.

W latach 50. XX wieku Marines brali udział w wojnie koreańskiej, a następnie w trwającej od 1956 do 1975 roku wojnie w Wietnamie. Poza tym żołnierzy jednostki zesłano na Grenadę w 1983 roku w celu opanowania tam zamachu stanu, a także do Panamy w 1989 roku, gdzie miało dojść do powstrzymania ucieczki z kraju dyktatora Manuela Noriegi. Marines walczyli również podczas I wojny w Zatoce Perskiej, wojny w Iraku, jak również w Afganistanie.

US Marines – uzbrojenie

Marines to jedna z najlepiej uzbrojonych jednostek amerykańskiej armii. Do swojej dyspozycji mają broń palną: pistolety (np. M9A1), pistolety maszynowe, strzelby, ponad 10 rodzajów karabinów (w tym karabinek M16A4 czy wielkokalibrowy karabin wyborowy Barrett M82), granatniki i granaty ręczne. Poza tym Marines używają broni białej i zespołowej (granatników, moździerzy i karabinów maszynowych).

US Marines posiada sprzęt ciężki w postaci czołgów M1A1 Abrams, opancerzonych transporterów piechoty (LAV-25 i AAVP-7A1) oraz szereg samochodów terenowych (na przykład Caiman, Cougar czy M1151 Enhanced Armament Carrier). Do walk służą również pojazdy artyleryjskie: Haubice M198 i M777, a także samobieżne wyrzutnie rakiet.

Z wyposażenia powietrznego US Marines wymienić można samolot naddźwiękowy F/A-18 Hornet, samolot transportowy C-130 Hercules, śmigłowiec CH-53D Sea Stallion czy szereg bezzałogowych aparatów latających.

US Marines – hymn i motto

Dewizą Marines jest łacińska fraza „Semper fidelis”, co w języku polskim oznacza „Zawsze wierni”. Hymn natomiast nosi tytuł „Marines' Hymn”, a jego źródeł należy poszukiwać jeszcze w XIX wieku. Autor słów jest nieznany, muzyka natomiast pochodzi z „Genadarmes' Duet”, skomponowanego przez Jacques’a Offenbacha.

US Marines - United States Marine Corps
Główna siedziba

Pentagon, Arlington County, Wirginia

Rok założenia

1775

Typ organizacji

militarna

Cele

walka morska i lądowa

d1exumt
d1exumt
d1exumt
Więcej tematów
d1exumt