UPC Polska ukarane przez UOKiK

UPC Polska ukarane przez UOKiK
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

02.02.2012 14:38, aktual.: 03.02.2012 09:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na UPC Polska karę w wysokości 775 tys. zł za zatajenie informacji istotnych dla procesu przejęcia spółki Aster.

Urząd poinformował w środę w komunikacie, że spółka UPC Polska w 201. roku złożyła do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie spółki Aster. Z powodu obaw urzędu, że koncentracja będzie miała wpływ na lokalne rynki poszczególnych miast, UOKiK zwrócił się do przedsiębiorcy o uzupełnienie zgłoszenia. Prośba dotyczyła dostarczenia informacji, czy spółka lub przejmowany przez nią podmiot posiada raporty, analizy lub badania marketingowe dotyczące rynku dostępu do płatnej telewizji w Polsce.

Jednak w toku postępowania okazało się, że spółka zataiła przed urzędem posiadanie analizy rynku, zawierającej informacje istotne z punktu widzenia rozpatrywanej transakcji. Zatajone dokumenty potwierdzały obawy Urzędu dotyczące lokalnych rynków.

UPC przyjęło decyzję UOKiK z zaskoczeniem. _ "Stanowczo odpieramy jakiekolwiek sugestie, że dostarczyliśmy niekompletne informacje podczas któregokolwiek etapu zatwierdzania zakupu spółki Aster. Naszym zdaniem UPC wypełniło wszystkie zobowiązania wynikające z polskiego prawa w odniesieniu do dostarczania niezbędnych informacji dla zgłoszenia koncentracji oraz odpowiadaliśmy na wszystkie kolejne wnioski UOKiK szybko, kompleksowo i transparentnie" _ - poinformowała w przesłanym PAP oświadczeniu dyrektor ds. komunikacji UPC Polska Patrycja Gołos.

Jak dodała, firma nie zamierza się odwoływać do sądu. _ "Uważamy sprawę za zamkniętą" _ - napisała Gołos.

UOKiK przypomina, że przedsiębiorca zgłaszający zamiar koncentracji ma obowiązek podania prawdziwych i kompletnych informacji wymaganych przez prawo. W przypadku, gdy złożony wniosek nie spełnia wymogów formalnych lub posiada innego rodzaju uchybienia, prezes urzędu może wezwać do jego uzupełnienia lub udzielenia dodatkowych wyjaśnień. W przypadku przekazania nieprawdziwych informacji w zgłoszeniu zamiaru koncentracji grozi kara finansowa. Maksymalnie może ona sięgnąć równowartości 5. mln euro.

Urząd podkreślił, że sankcje finansowe za przedstawienie nieprawdziwych danych w zgłoszeniu zamiaru koncentracji są wydawane rzadko. Ostatnie zostały nałożone w 200. roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)