Trwa ładowanie...
dt21dxg

UOKiK może nakładać porażające kary. Interpretacja przepisów

UOKiK coraz może nakładać maksymalną karę o wysokości 10% obrotów firmy kilka razy w jednym procesie, osobno za każde ze stwierdzonych naruszeń. Taka jest interpretacja szefa tego organu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 UOKiK nie ma litości.
UOKiK nie ma litości. (WP.PL)
dt21dxg

Prezes UOKiK, Marek Niechciał, niedawno wprost stwierdził, że to "koniec pobłażliwości, czas na kary". Wytłumaczył też, że może obejmować kilka zakazanych praktyk, więc kilka naruszeń przepisów. Za każde naruszenie może zostać nałożona kara w wysokości 10 proc obrotu z poprzedniego roku.

Kara może więc wynieść w ten sposób nawet całość zeszłorocznych obrotów firmy.

Czytaj też: UOKiK sprawdzi, czy Biedronka stosuje niewłaściwe praktyki. Sieci grozi kara do 1,5 mld zł

dt21dxg

Garnki, pościel, gaz i prąd

Znaczna ilość przedsiębiorców w ostatnich latach na dużą skalę prowadziła działalność w sposób ewidentnie sprzeczny z prawem, uznając, że korzyści wynikające z takiego postępowania przewyższa ewentualne konsekwencje.

W ten sposób funkcjonowały branże "pościelowe" i garnkowe, które sprzedawały ludziom kiepskiej jakości produkty za znacznie przewyższające ich wartość pieniądze. Ofiarami takich praktyk były często osoby starsze.

dt21dxg

Podobnie było z firmami telekomunikacyjnymi czy operatorami gazowymi i prądowi, którzy podszywali się pod renomowanych dostawców.

Czytaj też: UOKiK: UPC zapłaci 33 miliony kary i zwróci klientom pieniądze

Źródło: gazetaprawna.pl, businessinsider.com.pl

dt21dxg

Podziel się opinią

Share

dt21dxg

dt21dxg
Więcej tematów