Trwa ładowanie...

Unia Europejska podjęła decyzję. Pierwsze regulacje dotyczące SI już wkrótce

Po raz pierwszy Unia Europejska przyjrzy się z taką dokładnością kwestiom związanym ze sztuczną inteligencją oraz jej prawnym wykorzystaniem. Projekt regulacji zakłada przede wszystkim skupienie się na relacji SI z ludźmi.

Share
Parlament Europejski; Unia EuropejskaParlament Europejski; Unia EuropejskaŹródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, fot: Diliff
du9brf5

Projekt Unii Europejskiej byłby pierwszym na świecie, który ma na celu prawne uregulowanie zasad korzystania ze sztucznej inteligencji, co ma zagwarantować ochronę praw człowieka. Do nowych przepisów przylgnęło już określenie "cyfrowego RODO", ale ich obszar zainteresowania jest o wiele szerszy.

Przede wszystkim nowe przepisy miałyby obowiązywać na całym świecie i zabraniać korzystania z jakichkolwiek systemów SI, które w jakikolwiek sposób mogłyby zagrażać bezpieczeństwu lub swobodzie obywateli. 

Jest to odpowiedź na kontrowersyjne działania Chin, które korzystają z zaawansowanych systemów rozpoznawania twarzy oraz tworzą bazę danych określającą wiarygodność obywateli. Każdy system miałby być poddawany ocenie z podziałem na cztery kategorie: 

  • systemy niewielkiego ryzyka,
  • systemy ograniczonego ryzyka,
  • systemy wysokiego ryzyka,
  • systemy niedopuszczalne. 
du9brf5

Ocena ma być przeprowadzana pod kątem działania SI, sposobów, w jaki może zostać ona wykorzystana oraz konsekwencji, jakie może nieść dopuszczenie systemu do użytku. Te algorytmy, które trafią do ostatniej grupy, nie będą mogły zostać w żaden sposób wykorzystane. 

Do narzędzi wysokiego ryzyka zaliczać będą się systemy bankowe, medyczne oraz stosowane przez służby porządkowe i dbające o przestrzeganie prawa. Dodatkowo projekt zakłada, że im wyższa norma ryzyka, tym więcej norm będzie musiało zostać spełnione, by system został dopuszczony do użytku. 

Ponieważ sztuczna inteligencja staje się coraz powszechniejsza, UE chce tymi działaniami zadbać o bezpieczeństwo obywateli wspólnoty. Nad dbaniem o nowe regulacje ma czuwać Europejska Rada ds. Sztucznej Inteligencji. 

du9brf5

Nie ma wątpliwości, że wątek SI budzi powszechnie sporo kontrowersji, ale część ekspertów zastanawia się, czy to nie jest czas, kiedy roboty i SI powinny również otrzymać prawa, które je ochronią

Zobacz: ASUS ZENBOOK DUO 14

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
du9brf5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du9brf5
du9brf5
Więcej tematów