Ukraińcy piszą o Polsce. "Co najmniej interesujące"
Polska sprzedała Malezji nie tylko czołgi PT-91 Twardy, ale także drony FlyEye, "co jest co najmniej interesujące" - czytamy na ukraińskim portalu Defense Express.
Polska od lat dostarcza Malezji sprzęt wojskowy, w tym 48 czołgów PT-91 Twardy, które stały się podstawą malezyjskiego parku pancernego. Czołgi te, znane lokalnie jako PT-91M Pendekar, zostały zakupione w latach 2000-tych. Jak zauważają Ukraińcy, malezyjska armia ma znacznie szerszy asortyment sprzętu polskiej produkcji - w tym drony FlyEye. Dlatego też analitycy stawiają "ciekawe pytanie - co Polska będzie nadal sprzedawać Malezyjczykom"?
Współpraca Polski i Malezji
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Singapurze i Malezji miała na celu zacieśnienie relacji biznesowych i otwarcie nowych rynków dla polskich przedsiębiorców. Podczas pobytu w Port-Dickson omawiano możliwości współpracy w sektorze obronnym, choć szczegóły dotyczące prezentacji polskiej oferty techniki wojskowej nie zostały ujawnione.
Portal Defence24, na który powołują się Ukraińcy, sugeruje, że rozmowy mogły dotyczyć modernizacji sprzętu polskiego pochodzenia, który już znajduje się na wyposażeniu malezyjskiej armii. W przeszłości pojawiały się problemy z dostawami części zamiennych do czołgów PT-91M, co utrudniało ich serwisowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprócz czołgów, Malezja zakupiła od Polski także pojazdy inżynieryjne MID-M, mosty samobieżne Leguan oraz wozy zabezpieczenia technicznego WZT-4. To otwiera szerokie możliwości dla dalszej współpracy w zakresie modernizacji sprzętu pancernego.
Polska firma WB Group dostarcza również Malezji radiostacje oraz systemy komunikacji wewnętrznej Fonet. To pokazuje, że współpraca między krajami obejmuje nie tylko sprzęt ciężki, ale także nowoczesne technologie komunikacyjne.
Warto dodać, że od grudnia 2023 r. w Gruzji produkowane są polskie drony Warmate i FlyEye, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu polską technologią wojskową na arenie międzynarodowej.