UKE przeanalizował wpływ telefonów na organizm człowieka

UKE przeanalizował wpływ telefonów na organizm człowieka

UKE przeanalizował wpływ telefonów na organizm człowieka
Źródło zdjęć: © Samsung
16.04.2015 15:53, aktualizacja: 16.04.2015 16:51

UKE przeprowadziło test promieniowania emitowanego przez 11 modeli telefonów. Wyniki badania poruszają aspekt pochłaniania przez ludzkie ciało energii elektromagnetycznej podczas rozmów telefonicznych (współczynnik SAR).

Biorąc pod uwagę, iż korzystanie z telefonów komórkowych jest w polskim społeczeństwie powszechne, a obecnie liczba aktywnych telefonów komórkowych w Polsce szacowana jest na 57 mln egzemplarzy, Prezes UKE postanowił przyjrzeć się wpływowi, jaki telefony komórkowe mają na organizm osoby prowadzącej rozmowę, w szczególności biorąc pod uwagę najbardziej wrażliwych użytkowników, jakimi są dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Zgodnie z powszechnie przyjętym w Europie zaleceniem Rady Europy (1999/519/EC) poziom pochłaniania energii elektromagnetycznej, a więc tak zwany współczynnik SAR (ang. Specyfic Absorption Rate) nie może przekroczyć wielkości 2W/kg, w przeliczeniu na 10g masy tkanki ludzkiego ciała. Wartość współczynnika SAR informuje więc o tym, jak dużo energii wypromieniowanej przez telefon komórkowy absorbowane jest przez organizm użytkownika. Przekroczenie emisji powyżej poziomu 2W/kg, gdy podczas rozmowy trzymamy telefon w bezpośrednim sąsiedztwie głowy, uznawane jest za szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Badania objęły pobrane ze sklepów (znajdujące się obecnie w ofercie) próbki 11 modeli telefonów komórkowych, które ze względu na swoją budowę i dostępne funkcje mogą być w szczególności wykorzystywane przez seniorów i dzieci. Próbki zostały pobrane w okresie styczeń - luty 2015 roku, a badania wykonano w lutym i marcu 2015 roku.

Wyniki badań prezentują się następująco:

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)