UKE: 1,5 tys. zgłoszeń rocznie w sprawie zakłóceń w działaniu sieci komórkowych

UKE: 1,5 tys. zgłoszeń rocznie w sprawie zakłóceń w działaniu sieci komórkowych

UKE: 1,5 tys. zgłoszeń rocznie w sprawie zakłóceń w działaniu sieci komórkowych
Źródło zdjęć: © nandyphotos - Fotolia.com
15.12.2015 12:10, aktualizacja: 15.12.2015 14:19

W 2014 roku do Departamentu Kontroli UKE trafiło prawie 1,5 tysiąca zgłoszeń dotyczących problemów funkcjonowania sieci komórkowych. Urząd odpowiada za ustalenie źródła zakłóceń oraz wyeliminowanie przyczyny.

Najczęstszym powodem problemów jest używanie nielegalnych urządzeń takich jak tzw. repeatery wzmacniające siłę sygnału GSM oraz korzystanie z importowanych z USA telefonów. Departament usuwa także zakłócenia w sieciach używanych w lotnictwie oraz przez służby bezpieczeństwa publicznego.

- W ubiegłym roku mieliśmy blisko 1,5 tys. zgłoszeń w związku zakłóceniami funkcjonowania sieci komórkowych, skontrolowaliśmy również ponad 1,5 tys. urządzeń, w których mógłby być problem z kompatybilnością elektromagnetyczną - mówi Zdzisław Wójcik z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zakłócenia w sieciach telefonii komórkowej w wielu przypadkach są efektem wykorzystania importowanych ze Stanów Zjednoczonych aparatów. W Polsce tego typu sprzęt jest nielegalny, ponieważ działa na innych częstotliwościach, niedostosowanych do krajowych wymogów.

Telefony tego typu należy bezwzględnie wyłączyć z użytkowania. Nie można ich również przekazywać ani odsprzedawać innym osobom. Za ich używanie grozi kara 1000 zł lub nawet dwa lata więzienia.

Telefony typu „DECT”. używane w Polsce powinny posiadać charakterystyczne oznakowanie „CE”. Brak symbolu „CE” świadczy o tym, że wyrób nie jest zgodny z wymaganiami zasadniczymi i nie może być wprowadzany do obrotu i oddawany do użytku. Urządzenia sprowadzone spoza obszaru Unii Europejskiej, nieposiadające tego oznakowania, szkodliwie oddziałują na jakość świadczonych usług przez operatorów telekomunikacyjnych, a w skrajnych przypadkach uniemożliwiają nawiązanie połączenia z numerami alarmowymi, w tym z numerem 112, pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną oraz policją.

Aparaty telefoniczne pochodzące najczęściej ze Stanów Zjednoczonych lub Kanady, a także z państw Ameryki Łacińskiej, nie są dopuszczone do użytkowania w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej z uwagi na inny zakres częstotliwości pracy. Zgodnie z wytycznymi ITU urządzenia z tych krajów wykorzystują do działania zakres częstotliwości 1920-193. MHz, a według rezerwacji częstotliwości i pozwoleń radiowych tym pasmem w Polsce dysponuje operator telekomunikacyjny Orange Polska S.A. Dla obszaru kontynentu europejskiego ITU przydzielił dla tej technologii zakres częstotliwości 1880-1900 MHz.

- Dodatkowym problemem są wzmacniacze sygnału GSM, które jednemu użytkownikowi rzeczywiście wzmacniają sygnał, ale potrafią za to zepsuć go innym użytkownikom - stwierdza.

Lokalizacja nielegalnych źródeł sygnału odbywa się za pomocą specjalistycznej aplikacji KASMON oraz systemu radionamierzania.

Zgodnie z art. 208 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, ze zm.): "kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenie radiowe nadawczo lub nadawczo-odbiorcze, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 zł. Jeżeli sprawca czynu działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)