Uczniowie nie wiedzą, jak chronić dane w internecie

Uczniowie nie wiedzą, jak chronić dane w internecie

Uczniowie nie wiedzą, jak chronić dane w internecie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
04.06.2013 10:00, aktualizacja: 04.06.2013 10:15

Uczniowie deklarują, że wiedzą, jak chronić swoje dane osobowe w
internecie, jednak praktyka znacznie odbiega od tych deklaracji - powiedział GIODO Wojciech
Wiewiórowski. W poniedziałek w Warszawie podsumowano trzecią edycję programu edukacyjnego
poświęconego tej tematyce.

Program GIODO "Twoje dane - twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych" jest realizowany pod patronatem minister edukacji narodowej i rzecznika praw dziecka. Celem projektu jest podnoszenie poziomu wiedzy nauczycieli i uczniów dotyczącej ochrony danych osobowych i prawa do prywatności w internecie.

Generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski powiedział, że częścią projektu jest przygotowanie scenariuszy lekcji poświęconych ochronie danych osobowych. - _ Ochrona danych osobowych i prywatności mogą być częścią zajęć nie tylko z wiedzy o społeczeństwie. Np. podczas lekcji biologii można uczyć się nie tylko genetyki, ale także tego, że genom zawiera bardzo wiele informacji o nas. Z kolei podczas lekcji języka angielskiego można uczyć się słówek na czytankach poświęconych problemom związanym z ochroną danych osobowych _ - zaznaczył. Wiewiórowski podkreślił, że edukacja dzieci i młodzieży w zakresie ochrony danych osobowych jest ważna, bo choć deklarują, że wiedzą, co to są dane osobowe i jak je chronić, to jednak "praktyka znacznie odbiega od tych deklaracji". - _ Młodzi ludzie często nie wiedzą, iż ustawienia w przeglądarce internetowej czy programie komputerowym, którego używają, mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób prezentują oni informacje o sobie w internecie _ - powiedział
Wiewiórowski. W związku z tym - jak podkreślił Wiewiórowski - rzecznicy ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej zwracają uwagę na to, co nazywane jest w języku angielskim privacy by default, czyli przyjęcie w programach służących do przeglądania internetu domyślnych ustawień ochrony danych osobowych. - _ Zgodnie z tą zasadą ustawienia programów czy przeglądarek internetowych powinny być tak przygotowane, aby wymagać od użytkowników tylko tych danych, które są absolutnie konieczne do uruchomienia i korzystania z serwisu. Natomiast wszelkie dalsze decyzje związane z udostępnianiem danych powinny być związane ze świadomą decyzją użytkowników _ - powiedział Wiewiórowski.

GIODO zwrócił uwagę, że na ochronę prywatności dzieci i młodzieży wpływ mają także rodzice. Jak podkreślił, umieszczają oni bowiem często zdjęcia swoich dzieci w serwisach społecznościowych, nie zastanawiając się, jakie to może mieć skutki w przyszłości dla ich pociech. - _ Nie da się przewidzieć, jakie skutki może mieć dla dziecka umieszczenie w serwisie społecznościowym jego zdjęcia _ - dodał.

Programu edukacyjny "Twoje dane - Twoja sprawa" realizowany jest dwuetapowo. Pierwszy etap zakłada utworzenie grupy koordynatorów programu spośród nauczycieli, konsultantów i doradców metodycznych skupionych w placówkach doskonalenia nauczycieli, a także spośród nauczycieli szkół, którzy zgłosili swój udział w programie. Koordynatorzy przechodzą szkolenie z tematyki ochrony danych osobowych.

Drugim etapem jest wdrożenie programu do szkół podstawowych i gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Problemy związane z ochroną danych osobowych będą przekazywane uczniom podczas lekcji wychowawczych, a także zajęć z innych przedmiotów. Każda szkoła objęta programem ma m.in. obowiązek zrealizować lekcje na temat ochrony danych osobowych i przyłączyć się do obchodów Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)