Ubuntu trafi wkrótce do smartfonów

Ubuntu trafi wkrótce do smartfonów03.01.2013 11:30
Ubuntu trafi wkrótce do smartfonów
Źródło zdjęć: © chip.pl

Canonical zaprezentował mobilną wersję Ubuntu korzystającą z tego samego kernela i sterowników co Android, ale wyposażoną w zupełnie nowy interfejs. Każdy brzeg ekranu wykorzystany jest na potrzeby rozmaitych gestów ułatwiających nawigację.

Po lewej stronie ekranu znajdziemy pasek ulubionych aplikacji, długie przeciągnięcie palcem w lewo wyświetli wszystkie zainstalowane programy. Przeciągnięcie palcem do prawej krawędzi ekranu powoduje przeskoczenie do poprzedniej, uruchomionej w tle aplikacji.

Przejeżdżamy palcem od dołu ekranu do góry i wyświetla się nam menu danej aplikacji, z kolei przeciągnięcie palcem od górnej krawędzi ekranu do dołu uruchamia wyszukiwarkę. Wyjątkowo sprawnie działa belka statusowa z możliwością przejechania palcem na boki i wyświetlaniem danej funkcji na pełnym ekranie.

Ubuntu do zaoferowania ma zarówno aplikacje linuksowe, jak i bazujące na HTML5. Te ostatnie są mocno zintegrowane z systemem i oferują np. wyświetlanie powiadomień na belce statusowej. Nie zabrakło głosowej obsługi aplikacji, jak i chmury Ubuntu One, z której możemy korzystać w każdej aplikacji na telefonie - do archiwizowania zdjęć czy ustawień.

W pierwszej kolejności Canonical zaoferuje obrazy systemu operacyjnego dla smartfonów Galaxy Nexus. Na smartfony z preinstalowanym Ubuntu poczekać musimy jeszcze rok.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)