Ubuntu 7.04, czyli trzeci wiosenny hit

Ubuntu 7.04, czyli trzeci wiosenny hit

Ubuntu 7.04, czyli trzeci wiosenny hit
24.04.2007 10:00, aktualizacja: 24.04.2007 12:04

Po głośnych premierach nowych dystrybucji Debian Etch i Mandriva Spring przyszedł czas na odsłonę najnowszego Ubuntu 7.04 Feisty Fawn.

Po głośnych premierach nowych dystrybucji Debian Etch i Mandriva Spring przyszedł czas na odsłonę najnowszego Ubuntu 7.04 Feisty Fawn. System ten jest uwielbiany przez wielkie rzesze użytkowników za funkcjonalność, bezproblemowe działanie i prostą obsługę. Ubuntu powstał poprzez wybranie najbardziej użytecznych i najpotrzebniejszych narzędzi z projektu Debian. Poprzez dostosowanie nawet bardzo zaawansowanych aplikacji do potrzeb przeciętnego użytkownika udało się stworzyć system doskonale dostosowany do pełnienia funkcji stacji roboczej jak i serwera. Najnowsza wersja przynosi ze sobą wiele nowinek technicznych, które jeszcze bardziej umilą użytkownikowi pracę. Niewątpliwie w świecie Linuksa jest to jeden z największych hitów tej wiosny.

Mówiąc o nowym Feisty Fawn trzeba wspomnieć, że premiera dotyczy całej rodziny systemów. Sam Ubuntu posiada dwie edycje, "desktop edition", przeznaczony dla typowych stacji roboczych i "server edition", dostosowany do działania jako uniwersalny serwer. Od nich pochodzą również takie dystrybucje jak Edubuntu, czyli edukacyjna wersja Linuksa, Kubuntu, dla miłośników KDE i Xbuntu, przeznaczony dla komputerów o niskich parametrach technicznych. Najwięcej zmian zaszło w najpopularniejszych wersach "desktop" i "server", a więc głównie im będzie poświęcony ten artykuł. Warto również przeczytać poprzednie nasze recenzje dwóch ciekawych dystrybucji - Wiosenna Mandriva, czyli multimedia w pigułce - http://www.idg.pl/news/109467.html oraz Debian 4.0 - przełom, czy niepotrzebne innowacje? - http://www.idg.pl/news/109230.html

Obraz
© Nowy Ubuntu prezentuje się wspaniale od samego uruchomienia

Ubuntu Desktop Edition to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy pragną mieć łatwy w obsłudze system, który zarazem doskonale nadaje się do pracy biurowej, katalogowania danych i zarządzania multimediami. Po zainstalowaniu Ubuntu zawiera pełen zestaw aplikacji biurowych ( np. OpenOffice.org ), najważniejsze narzędzia administracyjne, oprogramowanie multimedialne i dostęp do tysięcy pakietów, które mogą się znaleźć na komputerze już po jednym kliknięciu.

Ubuntu Server Edition to system z dokładnie wyselekcjonowanym oprogramowaniem, dzięki któremu z łatwością można postawić serwer najróżniejszego rodzaju ( poczta, DNS, WWW, MySQL, itd. ). W tej edycji nie tylko narzędzia zostały zapożyczone z projektu Debian, ale i system bezpieczeństwa. Zaraz po instalacji Ubuntu posiada zablokowane wszystkie porty oraz dezaktywowane usługi aplikacji serwerowych. Dopiero po odpowiedniej konfiguracji może on spełniać swoje zadanie. Ciekawą opcja jest "LAMP server" ( LAMP- Linux, Apache, MySQL, PHP ), dzięki której nie trzeba tracić czasu na integrowanie oddzielnych komponentów serwera. Nowinki Feisty Fawn

Ubuntu 7.04 to nie tylko zaktualizowane wersje programów i wsparcie dla większej liczby urządzeń, ale wiele nowych funkcji, takich jak import danych z zasobów Windows, nowy system instalacji kodeków i sterowników, czy ulepszone opcje trójwymiarowych wizualizacji pulpitu. Tym razem w nowym systemie wykorzystano jądro Linux w wersji 2.6.20.

Obraz
© Nowa szata graficzna Ubuntu Feisty Fawn

Windows Migration Tool to najnowsze narzędzie systemowe, dzięki któremu w czasie instalacji można zaimportować wiele danych z istniejącego na dysku systemu Windows. Uzyskane informacje to w większości zawartość folderu "ulubione" przeglądarek internetowych, tła pulpitów i kontakty komunikatorów AOL i Yahoo. Użytkownik ma możliwość dokładnego wybrania, jakiego typu dane chce zaimportować i z jakiego konta ( wymagane jest podanie hasła ). W Ubuntu 7.0. problem brakujących kodeków to już przeszłość. Zintegrowany system wspomagania multimediów automatycznie powiadamia użytkownika o braku wymaganych komponentów oraz umożliwia ich szybką instalację.

Obraz
© System automatycznie zainstaluje brakujące kodeki

Dość duże zmiany zaszły w samym środowisku graficznym. Do systemu został zaimplementowny X.org w wersji 7.2. Innowacja ta ma duży wpływ na wydajność takich systemów jak Beryl czy Compiz oraz znacznie zwiększa stabilność menedżera okien. Wraz z Gnome 2.18 pojawił się również nowy zestaw ikon, doskonale komponujących się z szatą graficzną Ubuntu. Dla entuzjastów efektów 3D przygotowano także zestaw wizualizacji, dzięki którym praca z menedżerem okien jest jeszcze przyjemniejsza. Co prawda, nie dorównują one efektom znanym z Beryla, czy Compiz, lecz z pewnością są ciekawą alternatywą.

Obraz
© Nowe style menedżera okien

Do Feisty Fawn dodano menedżer połączeń sieciowych. Można dzięki niemu dowolnie przełączać się między wykrytymi sieciami. Aplikacja współpracuje z WPA ( WiFi Protected Access ), zapewniając bezpieczeństwo połączeniu bezprzewodowemu. Posiada również zintegrowany monitoring łącza z oddzielnymi kanałami dla każdego źródła sieciowego.

Obraz
© Zmiana sieci odbywa się za pomocą jednego kliknięcia

W nowym wydaniu Ubuntu zarządzanie pakietami jest jeszcze łatwiejsze. Użytkownik ma do dyspozycji menedżer pakietów Synaptic wyposażony w szybką oraz domyślny administrator aplikacji, który dzieli zainstalowane oprogramowanie na odpowiednie grupy. W celu ostatecznego uproszczenia instalacji sterowników do takich urządzeń jak karty graficzne i sieciowe stworzono "Restricted Drivers Manager". Dzięki niemu usuwanie i dodawanie potrzebnych komponentów odbywa się równie łatwo jak instalacja pakietów.

Obraz
© Synaptic to doskonały sposób na zarządzanie pakietami

Server Edition też ma coś nowego

Duża część ważnych zmian w systemie odnosi się tylko do edycji "Server Edition". Dotyczy to na przykład wsparcia jądra dla KVM ( Kernel-based Virtual Machine ). Otwiera to całkowicie nowe drogi wirtualizacji maszyn. Dodatkowo, w przypadku korzystania z VMware Workstation, jądro Ubuntu 7.04 daje możliwość aktywowania opcji VMI, zwiększając zarazem wydajność oprogramowania.

Do systemu wprowadzono LTSP ( Linux Terminal Server Project ) w wersji 5.0. Nowe wydanie znacznie ułatwia zarządzanie serwerem. Ulepszenia obejmują instalację, interfejs graficzny oraz integrację z systemem. Zaktualizowany został również Postfix. Obecna wersja 2.3 współpracuje z narzędziem RRDtool, które generuje grafy aktywności serwera. Dodatkowo Feisty Fawn zawiera teraz Apache 2.2, PostgreSQL 8.2 i MySQL 5.0.38. W dwóch ostatnich duży nacisk został położony na zwiększenie wydajności baz danych. Wraz z wersją 7.04, Ubuntu uzyskał duże wsparcie dla architektury SPARC, dzięki czemu możliwa jest instalacja serwera OpenSSH już w procesie instalacji systemu.

Podsumowanie

Ubuntu 7.04 to bez wątpienia następny krok w dostosowaniu systemu Linux do potrzeb zwykłego użytkownika. Czasy, w których Linux był kojarzony jedynie z trybem tekstowym dawno się skończył, a innowacje wprowadzane w takich systemach jak Debian, Mandriva, czy opisany tu Ubuntu przyczyniają się do znacznej zwiększenia popularności tego typu systemów. Feisty Fawn nie powinien zawieść swoich użytkowników. Jest jeszcze bardziej funkcjonalny i wszechstronniejszy niż jego poprzednik. Wraz ze wsparciem dla najnowszych urządzeń jest to jeden z najlepszych systemów w świecie GNU/Linux.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)