Ubezpieczenie mieszkania online – czy warto?

Ubezpieczenie mieszkania online – czy warto?
05.08.2022 14:17
Uśmiechnięta, młoda kobieta ubezpieczająca swoje mieszkanie online
Uśmiechnięta, młoda kobieta ubezpieczająca swoje mieszkanie online
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Nikt z nas nie spodziewa się wypadków i innych zdarzeń w mieszkaniu, które w konsekwencji mogą być bardzo kosztowne: pożaru, zalania, włamania i kradzieży i wielu innych. A przecież prawdopodobieństwo takich okoliczności jest ogromne. Nawet jeśli my uważamy, dbamy o regularne przeglądy, jesteśmy ostrożni, sąsiad z dołu już niekoniecznie. Dlatego ubezpieczenie mieszkania jest tak istotne – nieważne, czy mieszkamy "na swoim", czy może w wynajmowanym. To naprawdę nie jest tak skomplikowane, jak kiedyś. Odpowiednią polisę możemy kupić dziś online. Dlaczego warto?

Ubezpieczenie mieszkania – czym jest? 

Ubezpieczenie mieszkania obejmuje, przede wszystkim, ubezpieczenie mienia od różnych nieprzewidzianych zdarzeń losowych lub skutków działania osób trzecich. "Mienie" definiowane jest jako coś, co znajduje się w naszym posiadaniu i stanowi rzecz materialną (do mienia nie są wliczane dobra osobiste takie jak na przykład: godność, dobre imię, wolność itp.).

Ubezpieczenie mieszkania to dobrowolna umowa, którą zawieramy z firmą ubezpieczeniową. W razie nieprzewidzianych okoliczności chroni ona nasze finanse i zabezpiecza przed niespodziewanymi wydatkami. Jak to działa? Bardzo prosto. Przewidujemy wszystkie ewentualności, które mogą mieć miejsce konkretnie w naszym przypadku.

Przykładowo prawdopodobieństwo włamania przez drzwi balkonowe będzie większe na parterze lub ostatnim piętrze niż na piętrze środkowym. Jeśli nie posiadamy cennych zbiorów, to ich nie ubezpieczamy. A jeśli sprzęt RTV stanowi szczególną wartość, powinniśmy zawrzeć to w umowie. Podpisujemy stosowny dokument, płacimy składkę będącą niewielką częścią ewentualnego odszkodowania i… możemy spać spokojnie. Jeśli zdarzy się coś złego, firma ubezpieczeniowa pokryje wszystkie koszty.

Ubezpieczenie mieszkania – co powinno zawierać?

Pamiętajmy, że współcześnie dostępne jest bardzo wiele wariantów i rozszerzeń ubezpieczenia podstawowego. Ubezpieczenie podstawowe stanowi punkt wyjścia. Powinno ono zawierać ochronę przed okolicznościami takimi jak między innymi:

 • pożar,
 • zalanie,
 • kradzież,
 • kradzież z włamaniem,
 • katastrofa budowlana.

Warto również pomyśleć o rozszerzeniu podstawowej ochrony na Pomoc Assitance. Co to oznacza w praktyce? W dużym skrócie tyle, że przy ewentualnych zdarzeniach nie będziemy pozostawieni sami sobie, mogąc liczyć jedynie na zwrot kosztów po całej sprawie. W pakietach Assitance występuje wiele udogodnień. Tylko od nas zależy, na które się zdecydujemy. Są to między innymi:

 • Ochrona obiektu, który stracił bariery (brama, drzwi, ściana) i jest odsłonięty dla potencjalnego intruza;
 • Ochrona obiektu pod naszą nieobecność;
 • Wsparcie ze strony specjalistów;
 • Organizacja ekipy remontowej;
 • Organizacja hotelu lub lokalu zastępczego;
 • Transport do hotelu lub lokalu zastępczego;
 • Pomoc w opiece nad dziećmi i zwierzętami.

Warto również pomyśleć o ubezpieczeniu rzeczy. Podstawowa ochrona ich nie obejmuje. Bierze pod uwagę: mury, ściany, elementy konstrukcyjne i inne elementy stałe. Ochrona rozszerzona może obejmować nasze cenne przedmioty nie tylko w momencie, gdy znajdują się na terenie obiektu, ale również poza nim. Przykładowo możemy ubezpieczyć laptop. Przedmiot będzie podlegał umowie podczas podróży, podczas przenoszenia, czy podczas pobytu w hotelu.

Ubezpieczenie podstawowe możemy również rozszerzyć na dzieci i zwierzęta. Przykładowo jeśli ktoś dziecku ukradnie rowerek lub jeśli nasz pupil będzie potrzebował opieki weterynaryjnej, takie scenariusze są brane pod uwagę nie tylko przy dofinansowaniu ewentualnych strat, ale również w kontekście zorganizowania nam stosownej pomocy.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli skrótowo mówiąc "OC" polega na tym, że jeśli dokonamy jakiejś szkody, a scenariusz przebiegu zdarzeń nie będzie do końca jasny, ubezpieczenie zwróci nam pieniądze. Przykładowe sytuacje? Uszkodzimy komuś karoserię w drogim samochodzie, nieumyślnie stłuczemy witrynę sklepową, zniszczymy czyjś samochód, rower lub hulajnogę podczas kolizji.

Ubezpieczenie mieszkania online – czy warto?

Uśmiechnięta młoda kobieta sprawdza ofertę ubezpieczenia mieszkania online
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Uśmiechnięta młoda kobieta sprawdza ofertę ubezpieczenia mieszkania online

Dziś wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia nie musi wiązać się ze skomplikowanymi procedurami, wycieczką do biura agenta, podpisywaniem wielu dokumentów. Współcześnie możemy kupić ubezpieczenie mieszkania online, zapoznając się z różnymi wariantami, porównując różne oferty i spokojnie zagłębiając się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia (skrótowo nazywane "OWU").

Na stronach dobrych firm ubezpieczeniowych znajdziemy proste kalkulatory, które zostały stworzone w sposób jak najbardziej przejrzysty i czytelny. Pozwolą nam na spokojnie wszystko przeanalizować w domowym zaciszu, nawet w środku nocy, gdy dookoła panuje cisza. Musimy jedynie wprowadzić podstawowe dane o naszym mieszkaniu (przedział lat budowy, metraż, piętro, szkody jakie wystąpiły przez ostatnie trzy lata).

Ubezpieczenie samo w sobie jest bardzo ważne w naszym życiu codziennym. Gdy mamy poczucie ochrony, o wiele lepiej funkcjonujemy. Dla osób, które lubią wszystko, na spokojnie, przeanalizować stworzono wariant ubezpieczenia online. To współcześnie coraz popularniejsza forma, na którą powinien zdecydować się każdy, kto dba o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie