Ubezpieczenie mieszkania online – czy warto?

Ubezpieczenie mieszkania online – czy warto?05.08.2022 14:17
Uśmiechnięta, młoda kobieta ubezpieczająca swoje mieszkanie online
Uśmiechnięta, młoda kobieta ubezpieczająca swoje mieszkanie online
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Nikt z nas nie spodziewa się wypadków i innych zdarzeń w mieszkaniu, które w konsekwencji mogą być bardzo kosztowne: pożaru, zalania, włamania i kradzieży i wielu innych. A przecież prawdopodobieństwo takich okoliczności jest ogromne. Nawet jeśli my uważamy, dbamy o regularne przeglądy, jesteśmy ostrożni, sąsiad z dołu już niekoniecznie. Dlatego ubezpieczenie mieszkania jest tak istotne – nieważne, czy mieszkamy "na swoim", czy może w wynajmowanym. To naprawdę nie jest tak skomplikowane, jak kiedyś. Odpowiednią polisę możemy kupić dziś online. Dlaczego warto?

Ubezpieczenie mieszkania – czym jest? 

Ubezpieczenie mieszkania obejmuje, przede wszystkim, ubezpieczenie mienia od różnych nieprzewidzianych zdarzeń losowych lub skutków działania osób trzecich. "Mienie" definiowane jest jako coś, co znajduje się w naszym posiadaniu i stanowi rzecz materialną (do mienia nie są wliczane dobra osobiste takie jak na przykład: godność, dobre imię, wolność itp.).

Ubezpieczenie mieszkania to dobrowolna umowa, którą zawieramy z firmą ubezpieczeniową. W razie nieprzewidzianych okoliczności chroni ona nasze finanse i zabezpiecza przed niespodziewanymi wydatkami. Jak to działa? Bardzo prosto. Przewidujemy wszystkie ewentualności, które mogą mieć miejsce konkretnie w naszym przypadku.

Przykładowo prawdopodobieństwo włamania przez drzwi balkonowe będzie większe na parterze lub ostatnim piętrze niż na piętrze środkowym. Jeśli nie posiadamy cennych zbiorów, to ich nie ubezpieczamy. A jeśli sprzęt RTV stanowi szczególną wartość, powinniśmy zawrzeć to w umowie. Podpisujemy stosowny dokument, płacimy składkę będącą niewielką częścią ewentualnego odszkodowania i… możemy spać spokojnie. Jeśli zdarzy się coś złego, firma ubezpieczeniowa pokryje wszystkie koszty.

Ubezpieczenie mieszkania – co powinno zawierać?

Pamiętajmy, że współcześnie dostępne jest bardzo wiele wariantów i rozszerzeń ubezpieczenia podstawowego. Ubezpieczenie podstawowe stanowi punkt wyjścia. Powinno ono zawierać ochronę przed okolicznościami takimi jak między innymi:

 • pożar,
 • zalanie,
 • kradzież,
 • kradzież z włamaniem,
 • katastrofa budowlana.

Warto również pomyśleć o rozszerzeniu podstawowej ochrony na Pomoc Assitance. Co to oznacza w praktyce? W dużym skrócie tyle, że przy ewentualnych zdarzeniach nie będziemy pozostawieni sami sobie, mogąc liczyć jedynie na zwrot kosztów po całej sprawie. W pakietach Assitance występuje wiele udogodnień. Tylko od nas zależy, na które się zdecydujemy. Są to między innymi:

 • Ochrona obiektu, który stracił bariery (brama, drzwi, ściana) i jest odsłonięty dla potencjalnego intruza;
 • Ochrona obiektu pod naszą nieobecność;
 • Wsparcie ze strony specjalistów;
 • Organizacja ekipy remontowej;
 • Organizacja hotelu lub lokalu zastępczego;
 • Transport do hotelu lub lokalu zastępczego;
 • Pomoc w opiece nad dziećmi i zwierzętami.

Warto również pomyśleć o ubezpieczeniu rzeczy. Podstawowa ochrona ich nie obejmuje. Bierze pod uwagę: mury, ściany, elementy konstrukcyjne i inne elementy stałe. Ochrona rozszerzona może obejmować nasze cenne przedmioty nie tylko w momencie, gdy znajdują się na terenie obiektu, ale również poza nim. Przykładowo możemy ubezpieczyć laptop. Przedmiot będzie podlegał umowie podczas podróży, podczas przenoszenia, czy podczas pobytu w hotelu.

Ubezpieczenie podstawowe możemy również rozszerzyć na dzieci i zwierzęta. Przykładowo jeśli ktoś dziecku ukradnie rowerek lub jeśli nasz pupil będzie potrzebował opieki weterynaryjnej, takie scenariusze są brane pod uwagę nie tylko przy dofinansowaniu ewentualnych strat, ale również w kontekście zorganizowania nam stosownej pomocy.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli skrótowo mówiąc "OC" polega na tym, że jeśli dokonamy jakiejś szkody, a scenariusz przebiegu zdarzeń nie będzie do końca jasny, ubezpieczenie zwróci nam pieniądze. Przykładowe sytuacje? Uszkodzimy komuś karoserię w drogim samochodzie, nieumyślnie stłuczemy witrynę sklepową, zniszczymy czyjś samochód, rower lub hulajnogę podczas kolizji.

Ubezpieczenie mieszkania online – czy warto?

Uśmiechnięta młoda kobieta sprawdza ofertę ubezpieczenia mieszkania online
Uśmiechnięta młoda kobieta sprawdza ofertę ubezpieczenia mieszkania online © materiały partnera

Dziś wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia nie musi wiązać się ze skomplikowanymi procedurami, wycieczką do biura agenta, podpisywaniem wielu dokumentów. Współcześnie możemy kupić ubezpieczenie mieszkania online, zapoznając się z różnymi wariantami, porównując różne oferty i spokojnie zagłębiając się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia (skrótowo nazywane "OWU").

Na stronach dobrych firm ubezpieczeniowych znajdziemy proste kalkulatory, które zostały stworzone w sposób jak najbardziej przejrzysty i czytelny. Pozwolą nam na spokojnie wszystko przeanalizować w domowym zaciszu, nawet w środku nocy, gdy dookoła panuje cisza. Musimy jedynie wprowadzić podstawowe dane o naszym mieszkaniu (przedział lat budowy, metraż, piętro, szkody jakie wystąpiły przez ostatnie trzy lata).

Ubezpieczenie samo w sobie jest bardzo ważne w naszym życiu codziennym. Gdy mamy poczucie ochrony, o wiele lepiej funkcjonujemy. Dla osób, które lubią wszystko, na spokojnie, przeanalizować stworzono wariant ubezpieczenia online. To współcześnie coraz popularniejsza forma, na którą powinien zdecydować się każdy, kto dba o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie