Twój smartfon robił ci zdjęcia... w kąpieli

Twój smartfon robił ci zdjęcia... w kąpieli
14.08.2014 12:34
Twój smartfon robił ci zdjęcia... w kąpieli
Źródło zdjęć: © WP.PL

Eksperci Eset zwrócili uwagę na wykrytego przez nich backdoora dla systemu Android. Zagrożenie, po zagnieżdżeniu się w pamięci urządzenia, może m.in. wykonać i zapisać zdjęcie właściciela zainfekowanego smartfona lub tabletu oraz zarejestrować dźwięk otoczenia. Backdoor ukrywa się w programach, które podszywają się pod oryginalne i bezpieczne aplikacje dla urządzeń mobilnych.

Trojan nazwany jako Android/Spy.Krysanec, został znaleziony przez analityków w postaci złośliwych modyfikacji różnych bezpiecznych aplikacji, m.in. 3. Traffic Guard, MobileBank (aplikacja bankowości mobilnej dla rosyjskiego Sberbank) i kilku innych, w tym jako fałszywy pakiet antywirusowy dla urządzeń mobilnych, podający się za EsetMobile Security.

Zainfekowana aplikacja zawiera w sobie narzędzie Unrecom RAT (Remote Access Tool), umożliwiające cyberprzestępcy zdalne zarządzanie przejętym urządzeniem. Android/Spy.Krysanec po instalacji potrafi zbierać różne dane z urządzenia. Złośliwe oprogramowanie łączy się z serwerem Command & Control, żeby pobierać i instalować inne moduły, które pozwalają złośliwemu oprogramowaniu na wykonywanie określonych czynności. Backdoor może np. robić zdjęcia, rejestrować materiały audio czy sprawdzać lokalizację GPS. Ma również dostęp do listy rozmów telefonicznych, zainstalowanych aplikacji i otwieranych witryn internetowych. Android/Spy.Krysanec rozpowszechniany jest za pośrednictwem różnych kanałów, m. in. za pomocą serwisów udostępniania plików albo rosyjskiej sieci społecznościowej - Spaces.ru.

- Jednymi z najczęstszych nosicieli złośliwego oprogramowania na Androida są te aplikacje, które przypominają popularne legalne programy, takie jak gry, jednak ich funkcjonalność została rozszerzona o specjalny dodatek –. konia trojańskiego. Również tzw. scrackowane wersje aplikacji mogą służyć do przemycania złośliwego oprogramowania na Androida – mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń firmy Eset.

Jak uchronić się przed backdoorem?

Jedną z głównych zasad bezpieczeństwa, jaką powinien kierować się użytkownik smartfona z Androidem, jest powstrzymanie się od pobierania aplikacji z wątpliwych źródeł i korzystanie wyłącznie z oficjalnego sklepu Google Play. W sklepie tym złośliwe oprogramowanie występuje bardzo rzadko i dzięki Google Bouncer –. narzędziu do skanowania aplikacji na Androida pod kątem szkodliwego oprogramowania – jest znacznie lepiej kontrolowane, niż na stronach z nieoficjalnymi wersjami aplikacji. Należy również zabezpieczyć swoje urządzenie programem antywirusowym dla urządzeń mobilnych, który chroni przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami czy atakami phishingowymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)