Trwa ładowanie...
d2vda7m

Twarz mieszkańca Dzwonowa sprzed 500 lat. Naukowcy zrekonstruowali wygląd mężczyzny

Naukowcy z sukcesem zrekonstruowali twarz mężczyzny, który 500 lat temu mieszkał w Dzwonowie w Wielkopolsce. Pomogły w tym szczątki znalezione na jednym z miejscowych cmentarzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Twarz mieszkańca Dzwonowa sprzed 500 lat.
Twarz mieszkańca Dzwonowa sprzed 500 lat. (YouTube)
d2vda7m

W Wielkopolsce funkcjonuje wiele stanowisk archeologicznych, które pozwalają na lepsze poznanie naszej historii. W styczniu 2014 roku, we wsi Niedźwiedziny archeolodzy natrafili na ślady dawnych zabudowań. Przeprowadzone analizy wykazały, że są to pozostałości Zwanowa (dzisiaj określanego mianem Dzwonowa).

Badania archeologiczne na terenie Dzwonowa

Na terenie Dzwonowa, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się już w XIV w., prowadzone są badania wykopaliskowe oraz geofizyczne. Archeolodzy skupiają się na badaniach m.in. pozostałości domów i cmentarza, który znajdował się w pobliżu kościoła. Wiele grobów posiadało 4-5 poziomów, co świadczy o ich długotrwałym wykorzystywaniu.

d2vda7m

- Przebadaliśmy nieco ponad sto grobów - szacujemy, że to około 5-10 proc. wszystkich pochowanych na cmentarzu w Dzwonowie – przyznał w rozmowie z PAP Marcin Krzepkowski, kierujący pracami na terenie wykopaliska.

Dobrze zachowane szczątki

Szczątki mężczyzny znalezione w jednym z grobów pozwoliły naukowcom na rekonstrukcje jego głowy. Ustalili również, że mężczyzna najprawdopodobniej żył w okresie pomiędzy XIV a XVI wieku i zmarł, mając 35-44 lata.

d2vda7m

Beata Drupa i Joanna Wysocka, antropolożki zaangażowane w projekt badań Dzwonowa, wykonały rekonstrukcję twarzy mężczyzny z masy plastycznej. Wcześniejsze pomiary i analizy pozwoliły ustalić, że twarz mężczyzny posiadała wady i asymetrię. Chodzi tutaj przede wszystkim o przodozgryz oraz asymetryczny rozwój kości twarzoczaszki i puszki mózgowej.

Podobizna mężczyzny z Dzwonowa zostanie pokazana we wrześniu w trakcie plenerowej imprezy, która odbywa się w miejscu realizowanych badań archeologicznych. Do tej pory można ją oglądać na wideo zamieszczonym m.in. w portalu YouTube.

Zobacz też:

d2vda7m

Podziel się opinią

Share

d2vda7m

d2vda7m
Więcej tematów