WP

Trzy kamyczki o wielkości milimetra. Są warte nawet milion dolarów

Trzy malutkie kamyczki trafią na aukcję, a przewidywana cena to nawet 1 milion dolarów. Skąd wzięła się tak ogromna cena, za kilka kamyczków mniejszych nawet od ziarna? To kamienie prosto z Księżyca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Te malutkie kamyczki są warte miliony
Te malutkie kamyczki są warte miliony (Sotheby's)
WP

W 1970 roku sowieci podczas misji kosmicznej zebrali próbki z Księżyca. Te trzy małe kamyczki są częścią zdobyczy Związku Radzieckiego. W listopadzie mają trafić na aukcję, a eksperci sądzą, że osiągną cenę od 700 tysięcy do miliona dolarów.

Aktualny właściciel twierdzi, że te maleńkie kamyczki warte nawet milion dolarów są jedynymi obiektami zebranymi przez człowieka z Księżyca, będącymi prywatną własnością. Co prawda nie zebrał ich bezpośrednio astronauta, a maszyna.

Na Ziemię mogą trafiać odłamki naszego naturalnego satelity, jeśli asteroidy uderzą w jego powierzchnię pod odpowiednim kątem. Takie skały księżycowe mogą osiągać równie pokaźne sumy, jednak przy znacznie większym rozmiarze i spełnieniu pewnego warunku. Musi to być meteoryt, który spadł na Ziemię w całości, nie rozpadając się w atmosferze. W innym przypadku są warte 10-20 tysięcy dolarów.

WP

Dwa większe kawałki mierzą zaledwie dwa milimetry, a mniejszy zaledwie milimetr. To nawet mniej niż niektóre ziarenka piasku. Zostały pozyskane przez bezzałogową misję Luna-16 w 1970 roku. Po raz pierwszy pod młotek trafiły w 1993 roku. Sprzedawała je wdowa po byłym sowieckim dyrektorze programu kosmicznego - Siergieju Pawłowiczu Korolowu. Wówczas wykupiła je firma Sotheby's za około połowę dzisiejszej wartości - 442 500 dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP