Trolejbusy z internetem

Trolejbusy z internetem

01.06.2011 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trolejbus, w którym można za darmo połączyć się z internetem, jeździ od
wtorku po Lublinie. W przyszłości internet ma być dostępny w 30 trolejbusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w tym mieście.

"Trolejbus wyposażony w Wi-Fi oznaczony jest specjalnym piktogramem. Routery umożliwiające połączenie z internetem będą montowane tylko w trolejbusach. W ten sposób chcemy promować w Lublinie tabor trolejbusowy" - poinformowała rzeczniczka MPK Weronika Opasiak.

Aby skorzystać z możliwości bezpłatnego połączenia z internetem w trolejbusie - przy pomocy telefonu komórkowego lub laptopa - wystarczy wyszukać w połączeniach sieci bezprzewodowej sieć "MPK Lublin" i nawiązać połączenie.

Obraz
© (fot. MPK Lublin)

"Sieć nie będzie zabezpieczona żadnym hasłem, więc każdy będzie się mógł z nią połączyć. Przepustowość to 1Mb/s" - zaznaczyła Opasiak.

Jak dodała, Wi-Fi w trolejbusach to pomysł zmarłego niedawno nagle prezesa MPK Czesława Rydeckiego. Oferta powstała głównie z myślą o studentach, których jest w Lublinie wielu.

"Liczymy, że darmowy internet nie tylko uprzyjemni podróż, ale będzie też pomocny, aby sprawdzić np. pocztę elektroniczną, portal społecznościowy czy rozkład jazdy MPK" - dodała

Docelowo darmowy internet ma być zainstalowany w 3. trolejbusach. W routery umożliwiające połączenie z internetem będą wyposażone nowe trolejbusy Solaris Trollino, które MPK kupuje od spółki Solaris Bus&Couch. Pierwszych 5 już trafiło do Lublina; 10 kolejnych ma być dostarczonych jeszcze w tym roku, a następne 15 - na początku roku 2012.

Pojazdy są niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone w monitoring i automaty do sprzedaży biletów. Mają zużywać ok. 2. proc energii mniej niż stare trolejbusy.

Kupno trolejbusów, połączone z modernizacją sieci trakcyjnej, będzie kosztowało łącznie 6. mln zł. MPK otrzymało na ten cel 26 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Obecnie w Lublinie trolejbusy obsługują niespełna jedną czwartą komunikacji zbiorowej. W mieście jest 8 linii trolejbusowych o łącznej długości ponad 3. km, obsługiwanych przez 60 pojazdów.

Władze Lublina planują rozwijanie komunikacji trolejbusowej. Do 2015 r. długość trakcji ma być niemal podwojona; zakupionych ma być 70 pojazdów. Cały projekt modernizacji komunikacji miejskiej, obejmujący też zakup 100 nowych autobusów, będzie kosztował ok. 520 mln zł. Ponad połowa ma być sfinansowana z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)