WP

"Trident Juncture 2018". NATO przeprowadzi największe ćwiczenia od lat

Najpierw największe manewry od lat przeprowadziła Rosja, teraz podobne szkolenia szykuje NATO. Wątek rosyjski pojawia się nie przez przypadek - nie mówi się tego wprost, ale NATO testuje gotowość na zagrożenie ze strony Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NATO szykuje ogromne manewry
NATO szykuje ogromne manewry (Materiał prasowy, Fot: Materiały prasowe)
WP

Ćwiczenia pod kryptonimem "Trident Juncture 2018" rozpoczną się 25 października i potrwają do 23 listopada. Weźmie w nich udział przeszło 50 tys. żołnierzy NATO oraz wojsk z Finlandii i Szwecji. Najwięcej uczestników - 10 tys. - wysyła Norwegia, gospodarz manewrów. Wojska NATO ćwiczyć mają reakcję na zaatakowanie jednego z państw członkowskich Sojuszu.

I choć oficjalnie "Trident Juncture 2018" nie sugerują zagrożenia ze strony konkretnego państwa, to natowscy dyplomaci potwierdzają, że gospodarz nie został wybrany przez przypadek. Norwegia graniczy z Rosją. A samo NATO wznowiło ćwiczenia po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 r.

W tegorocznych manewrach udział weźmie 150 samolotów, 10 tysięcy pojazdów i 60 okrętów. Wykorzystany zostanie też amerykański lotniskowiec USS Harry Truman.

WP

- Będzie to bardzo realistyczny test dla nas wszystkich - powiedział norweski generał Rune Jakobsen, cytowany przez portal polskieradio.pl.

Przypomnijmy, że niedawno największe manewry od lat przeprowadzili Rosjanie. Według oficjalnych danych Moskwy brało w nich udział 300 tys. żołnierzy.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP