Top 5 urządzeń do wypieku chleba

Top 5 urządzeń do wypieku chleba

Top 5 urządzeń do wypieku chleba
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.12.2013 09:00
Obraz
© (fot. © Grafvision - Fotolia.com)

Święta Bożego Narodzenia to bez wątpienia czas przygotowywania ogromnej ilości wypieków. W tym okresie robimy głównie pierniki i ciasta. Chleb natomiast jemy cały rok. Czy pamiętacie czasy gdy bochenek nie pleśniał a jedynie wysychał, gdy leżał zbyt długo? Czy pamiętacie jak był świeży i dobry nawet na 3. dzień? Te czasy minęły? Niekoniecznie.

Do wypieku chleba potrzebna jest mąka, drożdże lub zakwas, woda i sól. Zgoła inaczej twierdzą współcześni piekarze, dodając takie wspaniałości jak np. dwutlenek chloru, amylazę, propionian wapniowy, L-cysteinę oraz inne spulchniacze i poprawiacze. Jeśli natomiast chcemy kupić chleb "na prawdziwym zakwasie", "domowy" i tym podobne, to kosztuje on tyle, co tort od dobrego cukiernika.

Ja już od dawna nie kupuję chleba. Gdy nie mam zbyt wiele czasu, stosuję przepis, dzięki któremu przygotowanie ciasta i wsadzenie go do piekarnika zajmuje mi łącznie 13 minut. Wychodzą 2 duże bochenki. Gdy mam czas, robię chleb na zakwasie. Nie jednak o przepisach tu mowa, ani o dodatkach piekarzy, lecz o AGD.

Jedno jest bezdyskusyjne, kupowanie beznadziejnego chleba jest niekorzystne dla naszego zdrowia, a kupowanie dobrego chleba jest równie wyniszczające dla naszej kieszeni. Chleb możemy przecież upiec sami. Jestem zwolenniczką pieczenia w piekarniku, ale rozumiem także tych, którzy wybierają urządzenia do wyrobu i wypieku chleba.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze automatu do pieczenia chleba?

Moc
Rozpiętość wśród urządzeń do wypieku chleba jest spora. Zazwyczaj mają od 500 do 1000 W. Zwykle, im większa siła, tym urządzenie lepiej wyrabia ciasto, szczególnie że to chlebowe bywa dosyć ciężkie. Optymalna moc, która powinna nam wystarczyć to 700 W.

Mieszadła
Te występują albo jako para, albo pojedynczo. Utarło się, że dwa motylki lepiej wyrobią ciasto. W sumie dwoma rękoma też łatwiej niż jedną. Ta teoria raczej zgadza się z prawdą, chociaż po jednym mieszadle zostaje tylko jedna dziura w wypieczonym bochenku.

Funkcje
Automaty do chleba różnią się ilością programów do wypieku, możliwościami ustawienia stopnia przypieczenia skórki itp. W praktyce jednak, większość używa tylko podstawowych programów. Niektóre urządzenia wypiekają chleb bezglutenowy, co może być kluczową informacja dla tych, którzy zmagają się z dietą bezglutenową.

Przyjrzyjmy się więc 5 takim urządzeniom w przystępnej cenie.

Severin 2785

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

To urządzenie znajduje się na 5. miejscu rankingu z powodu mniejszej ilości funkcji, niż konkurenci. Mimo to, jest w zupełności wystarczające, a dodatkowo zachęca ceną, która wynosi tylko 137 zł. Do dyspozycji mamy 12 programów pieczenia. Możemy wybrać stopień zarumienienia skórki. Dzięki powłoce andyadhezyjnej, chleb z formy wyjmiemy bez problemu, bo nigdy nie przyczepi się do ścianek. Moc urządzenia jednak nie zachwyca, bo wynosi tylko 450 W.

Amica ZD 3011

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Urządzenie tego producenta plasuje się stopień wyżej od poprzednika z powodu wyższej mocy - 600 W. Zapewne z tego właśnie powodu jest także o 100 zł droższe. Reszta parametrów jest właściwie taka sama jak Severina. Mianowicie: 12 programów pieczenia do wyboru, możliwość przypiekania skórki w zależności od potrzeb. W tym automacie możemy opóźnić start o maksymalnie 13 godzin, dzięki czemu rano mamy świeżutki chlebuś jak z piekarni, wystarczy tylko wieczorem przygotować ciasto.

Clatronic BBA 3365

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Miejsce 3. zajmuje Clatronic. Ma większą moc, bo 700 W. Poza tym zawiera kilka "bajerów". Jednym z nich jest możliwość ustawienia wielkości bochenka. To ważne, szczególnie gdy chcemy upiec chleb tylko dla siebie, a nie całej rodziny. Programów ma o jeden mniej niż poprzednicy. Za to jeden z nich oferuje nam możliwość przygotowania marmolady. Ilość kombinacji w jakich możemy wypiec chleb to aż 34 opcje. W skład tych możliwości wchodzi oczywiście stopień przypieczenia skórki.

Zelmer BM1000

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Na drugie miejsce podium wskakuje Zelmer. Zaskakuje on dobrymi pomysłami, jednym z nich jest możliwość upieczenia bagietek za pomocą specjalnie dołączonych foremek. Do urządzenia został zainstalowany automatyczny dozownik dodatków: owoców, orzechów, ziaren, rodzynek itp. Możemy ustawić trzy różne wielkości bochenka. Tutaj także znajdziemy funkcję robienia dżemu. Do dyspozycji mamy 11 programów i kilka gadżetów, które pomogą nam odmierzyć składniki.

Moulinex OW1101

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Moc zwycięzcy nie jest największa, bo wynosi 600 W. Za to, dzięki temu automatowi, poza wypiekiem chleba, możemy przygotować ciasto na makaron!. Możemy także upiec inne ciasta. Oczywiście znajdziemy w tym urządzeniu wszystkie dotychczasowe funkcje. Mamy do dyspozycji 12 programów, możemy przygotować dżem i opiec skórkę w wybranym przez nas stopniu. Start możemy opóźnić do 15 godzin. Moulinex zrobił urządzenie optymalne do wypieku chleba, a dodanie kilku ciekawych możliwości uczyniło go zwycięzcą.

TOP 5 TOP 5 urządzeń do pieczenia chleba
Msc Marka Moc Ilość programów Powłoka antyadhezyjna Bochenek Stopień zarumienienia Cena
1

Moulinex 600W 12 tak 2 wielkości tak 278 zł
2

Zelmer 700W 11 tak 3 wielkości tak 269zł
3

Clatronic 700W 11 tak Dowolnie tak 241zł
4

Amica 600W 12 tak 1000 g tak 231zł
5

Severin 450W 12 tak 1000 g tak 137zł

Alicja Grabowska, TVN Turbo

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)