TOP 5: najbardziej zaawansowane więzienia świata

TOP 5: najbardziej zaawansowane więzienia świata

TOP 5: najbardziej zaawansowane więzienia świata
Źródło zdjęć: © Dmitriy Sladkov - Fotolia.com
18.10.2013 14:03, aktualizacja: 29.12.2016 08:17

Co jakiś czas do kin trafia fantastyczno-naukowy film, opowiadający o zaawansowanych więzieniach przyszłości, z których rzekomo nie da się uciec. Tymczasem takie ośrodki rzeczywiście istnieją. Dzisiejsze więzienia to już nie tylko kamery i patrolujący strażnicy, ale również cała gama wymyślnego sprzętu, który pomaga monitorować osadzonych i uniemożliwia im ucieczkę. Zobaczcie 5 najbardziej zaawansowanych więzień świata.

Co jakiś czas do kin trafia film fantastyczno-naukowy, opowiadający o zaawansowanych więzieniach przyszłości, z których rzekomo nie da się uciec. Tymczasem takie ośrodki rzeczywiście istnieją. Dzisiejsze więzienia to już nie tylko kamery i patrolujący strażnicy, ale również cała gama wymyślnego sprzętu, który pomaga monitorować osadzonych i uniemożliwia im ucieczkę. Zobaczcie 5 najbardziej zaawansowanych więzień świata.

_ GB/SW/GB _

1 / 5

Centrum więzienne Souzy-Baranowskiego - USA

Obraz

W tym więzieniu osadzeni są m.in. jedni z najgroźniejszych morderców. W związku z tym wymaga ona specjalnych zabezpieczeń. We wszystkich budynkach kompleksu zamontowany został system kamer, które widzą co się dzieje dookoła nich i obejmują zasięgiem każdy zakamarek więzienia. Zewnętrzne granice kompleksu monitorowane są przez system czujników mikrofalowych, zaś nad działaniem wszystkich elementów - od sensorów, przez prysznice, po drzwi do poszczególnych cel - czuwa supernowoczesny komputerowy system sterowania. Podobno został on zaprojektowany przez inżynierów z najlepszej uczelni technicznej świata - MIT, która znajduje się stosunkowo niedaleko więzienia.

2 / 5

Federalne więzienie w Terre Haute - USA

Obraz

Jest to jeden z największych kompleksów więziennych w USA. W skład zakładu penitencjarnego wchodzą dwa zespoły budynków. Jeden to więzienie o średnim rygorze, gdzie komunikacja osadzonych ze światem zewnętrznym jest uważnie monitorowana. Drugą część kompleksu stanowią budynki o minimalnym poziomie zabezpieczeń, dla najmniej groźnych więźniów oraz budynki o maksymalnym rygorze dla największych wrogów USA. Niemal wszyscy osadzeni w najlepiej chronionej części kompleksu w Terre Haute mają jakieś powiązania z terrorystami. Z tego powodu najnowszej generacji, superczułe mikrofony monitorują nie tylko ich komunikację z rodzinami lub znajomymi, przebywającymi na wolności, ale również wewnętrzne rozmowy. Równolegle z całym systemem mikrofonów funkcjonuje robiący nie mniejsze wrażenie system kamer dookolnych, które śledzą nieustannie wszystkie zakamarki budynków. Zarówno obraz, jak i dźwięk nagrywane przez kamery i mikrofony trafiają do wielkiego centrum monitoringu, gdzie 24 godziny na dobę strażnicy obserwują i
podsłuchują osadzonych.

3 / 5

Więzienie w Lelystad - Holandia

Obraz
© PAP/DPA/Jens Wolf

Holenderskie więzienie w Lelystad jest często określane mianem "więzienia wielkiego brata". Wszystko przez system znaczników RFID oraz obowiązkowych bransoletek, które śledzą każdy ruch osadzonych - nawet tych najmniej groźnych. Radiowe nadajniki RFID, które mogą być umieszczone niemal w czymkolwiek - od więziennego uniformu, po szczoteczkę do zębów pomagają m.in. podczas niezapowiedzianego liczenia więźniów, by sprawdzić czy nikogo nie brakuje. W połączeniu z bransoletkami pozwalają one również na dokładne określenie położenia każdego z więźniów oraz na poznanie miejsc, które dany osadzony najczęściej odwiedza. Jednocześnie bransoletki wykrywają każdą próbę ich zdjęcia lub uszkodzenia, co skutkuje natychmiastowym alarmem i wezwaniem strażników. Jakby tego było mało, w więzieniu Lelystad wdrożono również system automatycznego rozpoznawania emocji, który monitoruje na bieżąco rozmowy między osadzonymi i wykrywa, gdy ci podnoszą głos, co może grozić zamieszkami. Dzięki temu strażnicy mogą natychmiast
rozdzielić więźniów, zanim ci zdążą przejść do rękoczynów.

4 / 5

Centrum więzienne w południowym Queensland - Australia

Obraz
© photo 5000 - Fotolia.com

Jest to najnowsze i zarazem najnowocześniejsze więzienie w Australii. Wybudowany w styczniu 2012 zakład karny posiada 196 łóżek w sekcji mieszkalnej dla normalnych więźniów oraz 104 miejsca w celach o zaostrzonym rygorze. Na wjeździe i wyjeździe z więzienia znajdują się niezwykle dokładne czujniki wibracji, które potrafią wykryć nawet rytm bicia serca. Dzięki temu każdy więzień, który chciałby ukryć się w odwiedzającym kompleks pojeździe zostanie natychmiast wykryty. Dodatkowo, każdy przybywający lub opuszczający więzienie musi przejść skanowanie biometryczne, które potwierdzi jego tożsamość. Oprócz tego, więźniowie muszą poddawać się skanowaniu całego ciała, które pozwala wykryć próby przemycenia na teren zakładu nielegalnych przedmiotów lub substancji.

5 / 5

ADX Florence - USA

Obraz
© MangAllyPop@ER - Fotolia.com

To więzienie o maksymalnym bezpieczeństwie - klasy "supermax" - uchodzi za najlepiej zabezpieczone nie tylko w USA, ale na całym świecie. Kary odbywają tutaj najniebezpieczniejsi przestępcy, jak choćby zamachowcy Ted Kaczynski czy Richard Reid. Cały obiekt pokryty jest siecią czujników ruchu, a w podłogach korytarzy rozmieszczono sensory nacisku. Do otwarcia drzwi wewnątrz budynków nie wystarczą zwykłe klucze - wszystko sterowane jest zdalnie, co pozwala jednym przyciskiem zaryglować przejścia. Gdyby jednak komuś udało się wydostać poza budynki kompleksu, całe otoczenie pokryte jest laserowymi czujnikami ruchu. Z takiego więzienie nie ucieknie nam sam Michael Scoffield.

_ GB/SW/GB _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)