To naczynie ma ponad 2000 lat. Naukowcy nie mają pojęcia, co jest w środku

To naczynie ma ponad 2000 lat. Naukowcy nie mają pojęcia, co jest w środku

To naczynie ma ponad 2000 lat. Naukowcy nie mają pojęcia, co jest w środku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
26.05.2020 13:53, aktualizacja: 26.05.2020 16:01

Chińscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Wypełnione cieczą naczynie o niezwykłym kształcie odnaleziono w grobowcu w mieście Sanmenxia. Do tej pory nie udało się ustalić, co znajduje się w środku.

Naczynie z brązu odnalezione w prowincji Henan, nieopodal miasta Sanmenxia, wypełnione było 3 litrami niezidentyfikowanej cieczy. Wraz z nim w grobowcu znajdowały się również inne przedmioty z brązu oraz miecz ozdobiony jadeitami.

Wstępne datowanie grobowca wskazuje, że pochodzi z przełomu dynastii Qin (221–207 p.n.e) i Han (202 p.n.e. – 220 n.e.) i najprawdopodobniej został w nim pochowany urzędnik niskiej rangi.

Jednak niezwykłe naczynie zwróciło od razu uwagę archeologów, ponieważ w okolicy nie znaleziono nigdy czegoś podobnego. Co więcej w środku zaleziono 3 litry żółto-brązowego płynu, ale badacze nie mają pojęcia, czym jest ciecz. Próbki zostały przesłane do zbadania do laboratorium w Pekinie.

Archeologowie poprosili również o konsultację weterynarza Gao Ruyi, by przyjrzał się nietypowemu kształtowi naczynia. Lekarz przyznał, że zostało ono ozdobione szyją i głową łabędzie niemego, co potwierdza duża szczegółowość rzeźby.

Zhu Xiaodong, wicedyrektor miejscowego instytutu zabytków i archeologii, uważa, że jest to bardzo zaskakujące. Jego zdaniem ciężko jest uwierzyć w to, by łabędzie nieme znane był w tym regionie w tamtym czasie. Współcześnie pojawiają się jedynie zimą (przylatują z Syberii) i to od lat 80. ubiegłego wieku.

Sanmexia jest dla archeologów bardzo cennym miejscem. Miasto znajduje się pomiędzy Xi'an i Luoyang, dwiema historycznymi stolicami Chin. Było ważnym punktem strategicznym i komunikacyjnym, a co za tym idzie - można w okolicy znaleźć duże ilości artefaktów z dalekiej historii Chin.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)