To już koniec! Od wtorku Polska bez telewizji analogowej

To już koniec! Od wtorku Polska bez telewizji analogowej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

22.07.2013 10:56, aktual.: 22.07.2013 12:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnie nadajniki telewizji analogowej w Polsce zostaną wyłączone we
wtorek w Giżycku, Jeleniej Górze, Leżajsku i Ostrołęce. Ten etap przełączeń obejmie ponad 2 mln
mieszkańców m.in. Dolnego Śląska, Warmii i Mazur, Podlasia i Podkarpacia.

Całkowite wyłączenie sygnału telewizji analogowej oznacza, że programy telewizyjne emitowane drogą naziemną będzie można odbierać wyłącznie w sposób cyfrowy. W miejsce dotychczasowych kilku ogólnodostępnych programów telewizji analogowej widzowie uzyskają dostęp do 2. programów nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (tzw. MUX). Na przełączenie sygnału telewizyjnego tym razem powinni być przygotowani mieszkańcy 220 gmin leżących na obszarze siedmiu województw: 65 gmin woj. dolnośląskiego, 61 - podkarpackiego, 37 - warmińsko-mazurskiego, 24 - mazowieckiego, 20 - podlaskiego, siedmiu - lubelskiego, sześciu - lubuskiego.

Analogowe nadajniki zostaną wyłączone o godz. 1 w nocy, a cyfrowe włączone o godz. 6 rano. Sygnał cyfrowy będzie nadawany z 1. stacji głównych oraz 13 stacji doświetlających małej mocy, które przekazują odbity sygnał z głównych stacji nadawczych w rejony, do których on nie dociera z uwagi na np. trudne ukształtowanie terenu. W przypadku 13 stacji doświetlających, ich włączenia będą dokonywane sukcesywnie od godz. 8 do godz. 12. Przerwa w odbiorze sygnału telewizyjnego ze stacji doświetlających będzie wynosiła od 7 do 11 godzin.

Do odbioru sygnału cyfrowego niezbędny jest dekoder DVB-T MPEG-4 lub telewizor posiadający wbudowany dekoder DVB-T MPEG-4. Taki dekoder posiada większość nowych urządzeń, natomiast stare odbiorniki mogą go nie mieć. Obecnie na MUX-3 nadawane są programy: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia. Na MUX-2 dostępne są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6. Na MUX-1 można odbierać: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV.

Programy publicznej telewizji znajdują się na MUX-1 czasowo. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić do 2. kwietnia 2014 r. Zastąpią je cztery programy wybrane w konkursie przez KRRiT, która na razie przyznała koncesję dwóm stacjom: TV Trwam i TVP ABC.

Multipleks cyfrowy jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Multipleks od częstotliwości analogowej różni się tym, że w jednym paśmie częstotliwości może zostać umieszczonych od siedmiu do ośmiu programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)