"To.jest": Nie wpisuj tych słów na Facebooku. Możesz mieć kłopoty

"To.jest": Nie wpisuj tych słów na Facebooku. Możesz mieć kłopoty

"To.jest": Nie wpisuj tych słów na Facebooku. Możesz mieć kłopoty
Źródło zdjęć: © diego cervo - Fotolia.com
27.05.2015 13:21, aktualizacja: 27.05.2015 16:52

Antywłamaniowe zabezpieczenia Facebooka okazały się mieć pewien problem, który może skutkować pewnymi komplikacjami dla użytkownika. Wystarczy, że wpisze on gdziekolwiek w serwisie dwa słowa oddzielone kropką – na przykład "to.jest".

Wpisanie tej frazy np. w oknie wiadomości spowodować może wylogowanie użytkownika i zmuszenie do go przeskanowania komputera programem antywirusowym. To najprawdopodobniej efekt działania zabezpieczeń serwisu, który z nieznanego powodu rejestruje w takim przypadku próbę włamania. Na razie nic nie wskazuje na to, by istniało jakieś większe zagrożenie, ale tak czy inaczej dla użytkownika użycie takiej zbitki słów wiąże się z pewnymi niedogodnościami.

Największym problemem jest w tej sytuacji to, że użytkownik Facebooka może problematyczną frazę wpisać całkowicie przypadkowo, zapominając np. o oddzieleniu zdania po kropce spacją. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji program do przeskanowania komputera udostępniany jest do ściągnięcia przez sam serwis – nie trzeba więc samemu go posiadać – ale uruchomienie skanera jest wymagane przed ponownym zalogowaniem się. Można tego wprawdzie uniknąć przez modyfikację ustawień przeglądarki internetowej, ale znów – dla szarego użytkownika cały proces będzie niejasny.

Na razie Facebook nie ustosunkował się oficjalnie do całej sytuacji, może więc istnieć pewne podejrzenie, że jest ona spowodowana jakimś działaniem z zewnątrz. Ze względu na skalę problemu wydaje się to jednak wątpliwe i znacznie bardziej prawdopodobna jest teza o niedoskonałościach w systemie bezpieczeństwa portalu.

To, że Facebook woli raczej dmuchać na zimne i stosować zabezpieczenia, które są czasami zbyt rygorystyczne, szczególnie zresztą nie dziwi. W 2011 roku opublikowano statystyki, według których nieautoryzowany dostęp zdarza się w przypadku _ 600 tysięcy kont dziennie _. Można być niemal pewnym, że obecnie skala problemu jest jeszcze większa, a Facebook robi wszystko, by zwiększać bezpieczeństwo – w końcu jedno włamanie może wystarczyć, by na zawsze stracić użytkownika.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)