Trwa ładowanie...

To będzie pierwszy luksusowy lodołamacz. Statek zabierze 270 pasażerów w mroźny rejs

"Dżentelmen biegunów", oficjalnie "Le Commandant Charcot", to luksusowy statek wycieczkowy o innowacyjnym napędzie hybrydowym. 140-metrowy kolos ma bez problemu przepłynąć przez lodowate wody podbiegunowe.

Share
To będzie pierwszy luksusowy lodołamacz. Statek zabierze 270 pasażerów w mroźny rejs
Źródło: Ponant
d4brheq

"Le Commandant Charcot" będzie pierwszym na świecie luksusowym wycieczkowcem podbiegunowym. Nie jest co prawda pierwszym lodołamaczem oferującym wycieczki po Oceanie Arktycznym. Jednym z nich, zarazem jednym z aktualnie największych jest rosyjski 50 Let Pobedy. Jego właściciele oferują 14-dniowe rejsy podbiegunowe, a stawki zaczynają się od ok. 28 tys. dolarów.

Nowoczesny, luksusowy "dżentelmen biegunów" został zaprojektowany przez francuską firmę Campagnie du Ponant. W czerwcu bieżącego roku firma zamówiła dwa takie statki od norweskiej stoczni Vard. To nie pierwszy projekt współpracy Francuzów z Norwegami. W 2016 roku w Vard podpisano kontrakt na budowę czterech luksusowych statków dedykowanych na rejony tropikalne.

Pontant
Źródło: Pontant

Pierwszy na świecie polarny wycieczkowiec będzie wyposażony w silnik hybrydowy. Główny napęd ma wykorzystywać LNG, natomiast dodatkowy wykorzysta energię elektryczną. Stocznia Vard podaje, że statek zostanie wyposażony w wysokiej pojemności akumulatory, oraz zbiornik kriogeniczny na LNG. Łączny koszt budowy (wraz z silnikiem) ma wynieść około 2,7 miliarda koron norweskich, czyli blisko 1,2 mld złotych. Francuzi liczą, że statek wypłynie ze stoczni już w 2021 roku.

d4brheq

Na pokładzie luksusowego lodołamacza będą mieścić się dwa helikoptery. Pozwolą pasażerom na krótki przelot nad arktycznym lodem.

Pontant
Źródło: Pontant

Luksusowy "dżentelmen biegunów" będzie mierzyć 150 m długości i 28 m szerokości. Wyporność lodołamacza ma wynosić 30 tys. ton, a na jego pokładzie ma zmieścić się 270 pasażerów, rozdysponowanych w dwuosobowych kabinach. Dodatkowo, na statku znajdzie się aż 180 osób załogi i personelu. Cena potencjalnego rejsu nie została jeszcze określona, ale z pewnością tanio nie będzie. Wstępne zapisy otwarto 6 września, natomiast sprzedaż biletów rozpocznie się 11 kwietnia 2019 roku.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4brheq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4brheq
d4brheq
Więcej tematów