Trwa ładowanie...
dqp21xg

Testy bomb atomowych w 1946. Operacja Crossroads na odnowionym nagraniu [Wideo]

Operacja Crossroads to seria testów broni nuklearnej, które zostały przeprowadzone na atolu Bikini w 1946 roku. Oto odnowiony przez SI raport British Movietone z operacji Crossroads.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Testy broni jądrowej na atolu Bikini
Testy broni jądrowej na atolu Bikini (YouTube.com)
dqp21xg

Operacja Crossroads polegała na przetestowaniu działania broni nuklearnej na jednostki pływające. W sumie zdetonowano 2 bomby atomowe, każda o sile 23 kiloton. W planach był zrzut trzeciej, ale ostatecznie odwołano test, gdy po zrzuceniu drugiej bomby atolu Bikini 75 statków poddano kwarantannie w celu przeprowadzenia testów skażenia radioaktywnego.

Raport z testów i efekt działania bomb możecie zobaczyć na poniższym wideo, odświeżonym z pomocą sztucznej inteligencji:

AI Colorized \| Bikini Atom Bomb - Operations Crossroads (1946) - DeOldify

Operacja Crossroads

W czasie operacji Crossroads po raz czwarty w historii świata wykorzystano bomby atomowe. Pierwszy był test Trinity, po którym nastąpiły zrzuty na Hiroszimę i Nagasaki. Operacja Crossroads była jednak pierwszą, na którą zostali zaproszeni dziennikarze i naukowcy.

dqp21xg

Pierwszy test na atolu Bikini odbył się 1 lipca 1946 roku na wysokości 160 m, drugi - 25 lipca i miał miejsce pod powierzchnią wody na głębokości 27 metrów. Skażenie 75 okrętów biorących udział w testach było najpoważniejszych skutkiem zrzucenia bomb na atolu Bikini, który po raz pierwszy w historii nastąpił niemal natychmiast po wybuchu jądrowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqp21xg

Podziel się opinią

Share
dqp21xg
dqp21xg
Więcej tematów