Terrier - najnowszy pojazd wojskowych inżynierów

Terrier - najnowszy pojazd wojskowych inżynierów

Terrier - najnowszy pojazd wojskowych inżynierów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
05.06.2013 12:55, aktualizacja: 05.06.2013 13:31

Terier jest najnowocześniejszym wozem inżynieryjnym - mającym niezrównane osiągi w kategorii pojazdów średnich

Terrier jest jednym z najbardziej wszechstronnych, manewrowych i przystosowanych do różnych warunków wozów bojowych i może wykonywać różnorodne zadania w najbardziej wymagających warunkach pola walki. Typowe zastosowania to umożliwienie mobilności własnych jednostek (usuwanie przeszkód i oczyszczanie dróg), przeciwdziałanie mobilności jednostek nieprzyjaciela (kopanie rowów przeciwczołgowych i tworzenie innych przeszkód) oraz przeżywalność (kopanie okopów i pozycji dla opancerzonych wozów bojowych). Przy masie 3. ton, która umożliwia przewożenie go na pokładzie samolotu transportowego A400M, Terrier nie tylko może być przerzucany przy pomocy strategicznego transportu lotniczego, ale także jest niezwykle mobilny na lądzie, w każdym terenie, rozwijając prędkość do 70 km/h i dysponując zasięgiem 600 km na drodze.

Terrier jest skokową zmianą w konstruowaniu pojazdów, dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć techniki Terrier to pierwszy wóz bojowy wyposażony w technologię "drive-by-wire" i specjalnie przystosowane do wykonywanych zadań komputery, które zarządzają odpowiednio układem jezdnym i wyposażeniem inżynierskim, umożliwiając przesyłanie sygnałów elektronicznych z komputerów pojazdu w celu działania poszczególnych funkcji. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i przeżywalności pozostawiono układy mechaniczne pomiędzy kierowcą i układem jezdnym, ale pojazd może być kierowany wyłącznie za pośrednictwem joysticka dowódcy przy pomocy układu "drive-by-wire", natomiast instalacje hydrauliczne przedniego lemiesza i ramienia koparki są całkowicie sterowane przy pomocy szyn danych.

Wóz może być sterowany bezprzewodowo z odległości do 1 km dzięki wykorzystaniu kamer oraz panelu sterowania znanego z gier komputerowych. Interfejs panelu zdalnego sterowania będzie intuicyjny w obsłudze dla gracza komputerowego, dzięki czemu powinien być łatwy w nauce dla przyszłych żołnierzy.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć

Oprócz wozu Terrier, BAE Systems dostarczyło także kompletne wsparcie logistyczne oraz nowoczesne możliwości szkoleniowe, w tym nowatorskie misje i scenariusze, w trakcie których uczeń musi wykazać się maksymalnym zaangażowaniem i może przyswoić jak największą wiedzę. Załogi i personel obsługujący są szkoleni jednocześnie, dzięki połączeniu ruchomych symulatorów o wysokim stopniu odwzorowania rzeczywistości, wirtualnych emulacji pojazdu i jego wyposażenia oraz wrażeń odczuwanych w rzeczywistym pojeździe. 1 kwietnia 201. rozpoczęto realizację początkowego pięcioletniego programu wsparcia logistycznego ze strony dostawcy, obejmującego zarządzanie flotą, doradztwo techniczne, obsługę techniczną i wsparcie logistyczne.

W ramach programu dostarczonych zostanie sześćdziesiąt pojazdów, zbudowanych w zakładach w Newcastle. Ostatni pojazd będzie przekazany wojskom lądowym Wielkiej Brytanii w styczniu 2014. pięć miesięcy przed zakładanym terminem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)