Ten diament posiada tajemniczy minerał. Nikt go wcześniej nie widział

Ten diament posiada tajemniczy minerał. Nikt go wcześniej nie widział

Ten diament posiada tajemniczy minerał. Nikt go wcześniej nie widział
Źródło zdjęć: © UBC | Nester Korolev
Arkadiusz Stando
08.03.2018 11:52

Pierwszy raz w historii udało się udokumentować minerał, który, jak twierdzą naukowcy, istnieje na Ziemi w dużych ilościach. Aż do teraz jego istnienie było tylko teorią.

Odkryty minerał nazwano perowskitem krzemianu wapnia (CaSiO3). Został uwięziony wewnątrz diamentu wydobytego w kopalni Premier Mine w Cullinan, RPA. Znajduje się tam najsławniejsza kopalnia diamentów na świecie. Niektóre z wydobytych tam kamieni zdobią klejnoty koronacyjne Wielkiej Brytanii.

Odkrycie może wpłynąć na naszą dotychczasową wiedzę o minerałach. Chociaż to pierwszy oficjalnie zarejestrowany perowskit krzemianu wapnia, to może być go niesamowicie wiele pod ziemią. Właściwie to jest uważany za czwarty najbardziej obfity minerał wewnątrz planety. Szczególnie rozpowszechniony jest w płycie skorupy oceanicznej.

Pomimo teorii o jego powszechnym istnieniu na Ziemi, wcześniejsze badania nigdy nie pozwoliły na zebranie rzeczywistych dowodów. Prawdopodobnie ma jego złoża mieszczą się gdzieś około 700 kilometrów pod powierzchnią planety.

"Nikomu nie udało się jeszcze utrzymać tego minerału trwale na powierzchni Ziemi" - mówi współautor badania Graham Pearson, profesor z University of Alberta. "Jedynym możliwym sposobem na jego zachowanie, jest zamknięcie go w czymś w rodzaju "pojemnika", jakim jest np. diament" - dodaje Pearson.

Niewielki, 3 milimetrowy diament wykopano w Cullinan na głębokości mniej, niż 1km. Pomimo że przebywał w wyższych częściach planety, jest prawdopodobnie przykładem diamentu uformowanego około 700 km pod powierzchnią. Aby potwierdzić istnienie minerału wewnątrz kamienia, skorzystano z badania rentgenowskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)